У Вінниці відбувся круглий стіл «Роздрібний ринок електроенергії: регулювання навмання?»

23.06.2017

3За ініціативи незалежного аналітичного центру BRDO, Мінекономрозвитку та Державної регуляторної служби України 22 червня у Вінниці представники місцевої влади, бізнесу, громадськості та експертних кіл обговорювали проблематику регулювання ринку електричної енергії. Обговорення відбулось в рамках Публічного діалогу #PROДіалог під час регіонального круглого столу «Роздрібний ринок електроенергії: регулювання навмання?». У заході взяли участь, представники Вінницької ОДА, Сектору Державної регуляторної служби України у Вінницькій області, Вінницької торгово-промислової палати, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, ПАТ «Вінницяобленерго», ПАТ «Хмельницькобленерго», керівники бізнесу, експерти та громадськість.

2У вітальній промові Завідувач Сектору ДРС у Вінницькій області зазначила, що запорукою ефективного регулювання має стати взаємодія влади і бізнесу, що сприятиме виробленню системного підходу до регулювання у галузі електроенергетики з врахуванням інтересів усіх учасників ринку.

«Ми маємо визначити і переглянути ті норми регулювання, що перешкоджають розвитку бізнесу. Тільки ефективні рішення стимулюватимуть підприємництво та зростання економіки. Серед основних завдань Державної регуляторної служби – робота у напрямку дерегуляції, як інструменту поліпшення бізнес-клімату», – додала Олеся Данілова.

Так, за результатами дослідження експертів Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Лідерство в економічному врядуванні» (ЛЕВ) «Щорічна оцінка ділового клімату», у 2016 році бізнес позитивно оцінив зміни у регуляторному середовищі України. Отже, за результатами опитувань підприємців, аби вести легально бізнес у 2016 році вони витрачали у середньому 27  тис. 412 грн. Це є вартість дотримання регуляторних вимог. При цьому, у 2015 році цей показник був вищим і складав 29 тис. 761 грн. Покращення ситуації у 2016 році, це є результат впровадження реформ у напрямку дерегуляції, які на сьогодні знаходяться в фокусі уваги Уряду і знаходять підтримку Парламентом.

1Під час засідання круглого столу, експертами сектору «Енергетика» BRDO було презентовано Зелену книгу «Регулювання роздрібного ринку електричної енергії» та представлено результати системного дослідження якості регулювання роздрібного ринку електричної енергії, які слугуватимуть виробленню ефективної стратегії розвитку енергетичної галузі на конкурентних засадах.

За даними дослідження, кожен четвертий з 94 законодавчих актів, що визначають правила роботи на ринку, є незаконним або неактуальним. У 96% випадків державне регулювання галузі електроенергії не досягає своїх цілей. Якість електропостачання в Україні в 14 разів гірша, ніж в ЄС, втрати – у 2 рази вищі. Так, чинне регулювання не здатне забезпечити баланс інтересів на роздрібному ринку електроенергії: забезпечити безперешкодний доступ до електропостачання і прийнятну ціну на електроенергію для споживачів, а також ефективність діяльності для енергокомпаній.

Окрім того, експертом проекту EU4business FORBIZ в Україні було представлено досвід європейських країн, які свого часу застосовували механізми публічного діалогу в підтримку запровадження реформ дерегуляції для створення рівних можливостей для всіх бізнес-структур.

4Деякі кроки вже зроблено, в травні поточного року Парламентом був ухвалений закон «Про ринок електричної енергії», який є підґрунтям до розробки та імплементації біля 50 підзаконних актів до нього протягом 2-х років. Тому під час обговорення піднімались й питання, що виникають на етапі підключення бізнесу до мереж електропостачання. За словами експертів, цей процес в Україні займає в середньому 281 день, при цьому вартість, наприклад, нестандартного підключення до електромереж в області – одна з найвищих в Україні – 8,2 тис грн за кВт.

За результатами обговорення учасники дійшли згоди, що чинне регулювання ринку електричної енергії констатує багато невирішених питань та потребує подальшої співпраці влади і бізнесу щодо напрацювання конструктивних рішень, які мають бути відображені в законодавчих змінах стосовно ринку електроенергії.