На Буковині відбулось засідання обласної Координаційної ради з питань розвитку підприємництва
26 червня завідувач Сектору ДРС у Чернівецькій області Ніна Порайко взяла участь у засіданні обласної Координаційної ради з питань розвитку підприємництва під головуванням заступника голови Чернівецької обласної державної адміністрації Ігоря Богатирця.
На розгляд Ради виносились питання щодо діяльності Регіонального фонду підтримки підприємництва по Чернівецькій області та районних фондів.
Учасники засідання обговорили питання ініціювання збільшення граничного обсягу річного доходу для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, затвердженого п.291.4 Податкового кодексу України.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності» від 04.11.2011 №4014-VI, з 01.01.2012 були внесені зміни до Податкового кодексу України щодо запровадження спрощеної системи оподаткування, згідно з якими встановлено чотири групи платників єдиного податку, три з яких – передбачено для фізичних осіб – суб’єктів підприємництва.
Згідно встановлених законодавством норм, підприємці – фізичні особи самостійно обирали до якої з трьох груп належати (з урахуванням установлених обмежень). Для юридичних осіб було визначено четверту групу. При цьому для кожної групи платників єдиного податку передбачено:
– свої обмеження за видами діяльності;
– різний гранично допустимий обсяг річного доходу;
– різні ставки єдиного податку;
– певна максимально допустима кількість найманих працівників;
– специфічні правила обліку доходів, витрат та подання звітності.
На час вступу в дію вищезазначеного Закону, офіційний курс долара США до гривні, за інформацією Національного банку України, становив 8 гривень.
Так, граничний обсяг річного доходу І групи ФОП у доларовому еквіваленті становив близько 18,8 тис.дол.США; ІІ групи ФОП – близько 125 тис.дол.США; ІІІ групи ФОП – близько 375 тис.дол.США.
Відповідно до Закону України від 21.12.2016 №1797- VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» встановлено інші розміри граничного річного обсягу доходу для платників І-ІІІ груп.
Ніна Порайко зауважила, що підвищення фіксованих обсягів річного доходу стало певним кроком на шляху розвитку як малого підприємництва, так і місцевих бюджетів. Проте, фіксовані обсяги річного доходу не заохочують підприємства до росту і скоро знову можуть перетворитися із стимулу розвитку підприємництва у стримуючий фактор.
Із збільшенням обсягу річного доходу, збільшився і курс долара. З врахуванням індексу інфляції, станом на 01.06.2017, курс долара США по відношенню до гривні складав близько 26,1 грн.
Відповідно, граничний обсяг річного доходу І групи ФОП склав близько 11,5 тис.дол.США; ІІ групи ФОП – близько 57,5 тис.дол.США; ІІІ групи ФОП – близько 191,5 тис.дол.США. В доларовому еквіваленті суми зменшилися, у середньому, на 38,8% – 54%.
Враховуючи вищезазначене, на засіданні обласної Координаційної ради з питань розвитку підприємництва запропоновано ініціювати перед центральними органами виконавчої влади збільшення граничного обсягу річного доходу для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, затвердженого пунктом 291.4 Податкового кодексу України, відносно коефіцієнта інфляції (збільшення курсу валют).