Проект «Регуляторна мапа України» – серед переможців конкурсу Open Data Challengе
Проект «Регуляторна мапа України» – один з переможців конкурсу Open Data Challenge – найбільшого національного конкурсу інноваційних IT-проектів на основі відкритих даних, фінал якого відбувся 7 вересня цього року під час Open Data Forum.
Загалом у цьому році на конкурс було подано 190 заявок з 27 міст України. Більшість проектів стосувались сфер legaltech, агропромисловості, закупівель, екології, інфраструктури та digital health. Open Data Challenge залучає розробників, стартаперів, дизайнерів, дослідників та громадських активістів до використання відкритих даних для розробки сервісів та продуктів, які сприятимуть вирішенню проблем українського суспільства. Конкурс в Україні проводиться у рамках проекту USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах» за сприяння Державного агентства з питань електронного урядування України та у партнерстві з Фондом Східна Європа та 1991 Open Data Incubator.
«Державна регуляторна служба України долучилася до великого руху відкриття даних, адже вся інформація, якою володіє держава, має бути доступною громадянам та бізнесу. Звісно, крім персональних даних та інформації з обмеженим доступом. Оприлюднення даних регуляторними органами – потужний інструментарій для громадськості та бізнес-спільноти, який дозволить брати активну участь у регуляторній діяльності, тримати під постійним контролем діяльність регуляторних органів та відстежувати факти порушень чинного законодавства їх посадовими особами, відстоювати власні права та законні інтереси», – зазначила Голова ДРС Ксенія Ляпіна.
Слід зазначити, що раніше Державна регуляторна служба України підтримала громадську ініціативу проекту «Регуляторна мапа України», до команди якої увійшли фахівці з ІТ-технологій, комунікацій, а також експерти з регуляторної політики.
Відриті дані часто плутають із публікацією інформації на сайтах органів влади. Насправді це – інформація у відкритих форматах, що дозволяє її зручне та автоматичне оброблення, вільне використання в особистих чи комерційних цілях.
Державна регуляторна служба України разом з експертами проекту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах»/TAPAS з ініціативи проекту «Регуляторна мапа України» вже розробили перший в Україні стандарт набору відкритих даних регуляторних органів.
Враховуючи актуальність запровадження цього стандарту регуляторними органами, Державна регуляторна служба України спільно з Державним агентством з питань електронного урядування України 4 вересня 2018 року провели воркшоп-презентацію щодо впровадження першого в Україні стандарту набору відкритих даних регуляторних органів.
Відкрита, прозора, загальнодоступна регуляторна політика є запорукою розвитку економіки та залучення інвестицій. Прозорість регуляторної політики також є вагомою складовою в боротьбі з корупцією, адже там, де все прозоре та доступне, корупції важко існувати та прогресувати.
«Ми пропонуємо створити Інформаційно-аналітичну систему, що забезпечує автоматизований збір, обробку та розповсюдження інформації про регуляторну діяльність органів місцевого самоврядування, для ширшого залучення до неї громадськості та бізнесу, здійснення регуляторного нагляду в автоматичному режимі та виявлення не ефективних і корупціогенних рішень, з метою усунення бар’єрів економічного розвитку регіонів і поширення кращих практик», – наголосив член Громадської ради при ДРС, СEO проекту «Регуляторна мапа України» Олександр Пліва.
Унікальне рішення з використанням відкритих даних дозволить автоматизувати процеси моніторингу регуляторної діяльності органів місцевого самоврядування і з мінімальними витратами ресурсів встановити регуляторний нагляд, забезпечити взаємодію заінтересованих сторін та сприяти зменшенню адміністративного навантаження на бізнес, а також корупційних проявів.
Тож вже скоро можна буде легко з’ясувати, наприклад, рівень зарегульованості бізнесу у тому чи іншому місті і те, як органи місцевого самоврядування виконують положення регуляторного законодавства і чи насправді дбають про те, аби підприємцям було простіше вести свою діяльність.
Нагадаємо, у цьому році були внесені зміни до постанови КМУ №835. Завдяки зусиллям тих, хто працював над змінами до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, після набрання чинності Постановою КМУ №1100 від 20 грудня 2017 року, вже до 8 травня 2018 року усі регуляторні органи мали оприлюднити на Єдиному державному порталі відкритих даних data.gov.ua переліки рішень, що формують бізнес-клімат країни.