Прозорість у роботі Державної регуляторної служби України нівелює будь-які спроби маніпуляцій

05.12.2018

Чому громадянам важливо знати свої права

1Як відомо, з 1 січня 2019 року закінчується мораторій на перевірки бізнесу. Державна регуляторна служба України неодноразово наголошувала, що не зважаючи на це, будь які заходи державного контролю та нагляду повинні бути обґрунтованими. Показовою стала ситуація, яка виникла нещодавно з двома зверненнями Держекоінспекції щодо погодження перевірок металургійного комбінату ім. Ілліча та Азовсталі. ДРС ці звернення залишила без розгляду і ось чому.

Закон про мораторій чітко вказує, за яких підстав ДРС розглядає питання погодження перевірок. Такою підставою є виключно звернення фізичної особи про порушення її прав. Саме фізичної особи, а не народного депутата, не органу влади, не юридичної особи – виключно фізичної особи.

Тобто, Держекоінспекція може звернутися до ДРС за погодженням перевірки тільки якщо отримає скаргу фізичної особи.

Держекоінспекції, звісно, про це відомо. З початку року ДРС розглянула близько 900 її звернень, при чому майже дві третини з них погодила. Та майже півтори сотні звернень ДРС залишила без розгляду. Ці матеріали не розглядались – бо там не було звернень громадян. Замість них до ДРС на погодження направлялися листи місцевих рад, органів прокуратури, поліції, народних депутатів всіх рівнів, юридичних осіб – підприємств, установ, організацій… Такі листи не можуть бути підставою для погодження перевірки! Нормативні документи прямо вказують: якщо до ДРС надійшли звернення, до яких не додано скарги фізичних осіб, то їх треба залишати без розгляду.

Надсилаючи до ДРС на погодження перевірок металургійного комбінату ім. Ілліча та Азовсталі як підставу для таких перевірок звернення юридичних осіб (а не фізичних!), Держекоінспеція знала, що порушує закон. Більше того, надсилаючи до нас листа юридичних осіб, Держекоінспекція маніпулятивно назвала його «колективним зверненням мешканців міста Маріуполь».

Крім того, маріупольці підписували звернення за покращення екології. А лист юридичних осіб, які використали підписи, маніпулюючи громадянами, називався зовсім по-іншому. Більше того, у цьому листі слово «екологія» взагалі згадується лише у назві Міністерства екології та природних ресурсів.

Для організації перевірки 5804 підписи взагалі були не потрібні, достатньо і одного. Якби організатори акції в Маріуполі хотіли досягти результату, вони б не влаштовували перформанси, а написали лист, який можна було б надіслати до Держекоінспекції.

Також звертаємо увагу, що для проведення Держекоінспекцією перевірок у сфері екологічної і радіаційної безпеки дозволу ДРС не потрібно, а от для проведення перевірки щодо викидів у повітря – погодження потрібно.

Держекоінспекція вирішила, що проведення перевірки у сфері екологічної безпеки, яку вона могла самостійно провести без будь-яких погоджень ДРС, у Маріуполі не потрібно, і звернулась до нас виключно щодо погодження перевірки щодо викидів у повітря.

До речі, не так давно питання погодження нами звернень Держекоінспекції розглядалося громадською радою при Міністерстві екології та природних ресурсів України, з результатами розгляду можна ознайомитись на сайті міністерства https://menr.gov.ua/files/docs/hromadska_rada/PROTOKOL__12.pdf

Хочемо наголосити, що з 1 січня 2019 року, по закінченню мораторію на перевірки бізнесу, ММЗ ім. Ілліча та Азовсталь фігурують у комплексному плані перевірок. Серед органів державного нагляду та контролю, які вийдуть на комплексну перевірку, є і Державна екологічна інспекція України.

Початок перевірок ММЗ ім. Ілліча заплановано на 20.02.2019, Азовсталі – на 09.04.2019.

Перевірити це можна на нашому Інспекційному порталі.

Прозорість у роботі Державної регуляторної служби України нівелює будь-які спроби маніпуляцій. Громадянам ми завжди радимо знати свої права, щоб вміти їх захищати!

Так, 14 грудня у прес-центрі ЛІГАБізнесІнформ (адреса: вул. Парково-Сирецька, 23, м. Київ) об 11.00 відбудеться круглий стіл на тему: «Мораторій на перевірки бізнесу закінчується, що далі?».

Під час круглого столу планується обговорити питання:

–        Від яких контролюючих органів можна очікувати збільшення тиску на бізнес?

–        Які особливості та обмеження перевірок залишаються?

–        Моделі поведінки бізнесу у разі, якщо права порушені.

До участі запрошені представники всеукраїнських об’єднань підприємців, провідних адвокатських об’єднань, фахівці ряду контролюючих органів, засоби масової інформації.