На Вінниччині спостерігається позитивна динаміка оприлюднення місцевими органами влади інформації про здійснення регуляторної діяльності
Сектором Державної регуляторної служби у Вінницькій області проведено моніторинг оприлюднення регуляторними органами області інформації щодо здійснення планування діяльності з підготовки проектів регуляторних актів на 2019 рік шляхом розміщення відповідної інформації на своїх офіційних сторінках в мережі Інтернет.
Згідно вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (далі – Закон) регуляторні органи затверджують плани діяльності з підготовки ними проектів регуляторних актів на наступний календарний рік не пізніше 15 грудня поточного року, якщо інше не встановлено законом.
Планування діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування з підготовки проектів регуляторних актів здійснюється в рамках підготовки та затвердження планів роботи відповідних рад у порядку, встановленому Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та регламентами відповідних рад, з урахуванням вимог частин третьої та четвертої статті 7 цього Закону.
Зокрема, затверджені плани діяльності з підготовки проектів регуляторних актів оприлюднюються не пізніш як у десятиденний строк після їх затвердження шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації цього регуляторного органу, а у разі їх відсутності – у друкованих засобах масової інформації, визначених цим регуляторним органом, та/або шляхом розміщення плану та змін до нього на офіційній сторінці відповідного регуляторного органу в мережі Інтернет.
Належне виконання вимог регуляторного законодавства регуляторними органами передбачає забезпечення дотримання принципів державної регуляторної політики, зокрема принципу передбачуваності регуляторної діяльності шляхом здійснення планування діяльності з підготовки проектів регуляторних актів та принципу прозорості та врахування громадської думки шляхом інформування громадськості про здійснення регуляторної діяльності та відкритість дій регуляторних органів на всіх етапах їх регуляторної діяльності.
В свою чергу, функція Державної регуляторної служби України, серед іншого, полягає у забезпеченні належної реалізації усіма регуляторними органами принципів державної регуляторної політики та узагальненні практики застосування законодавства про державну регуляторну політику.
З метою визначення відкритості дій регуляторних органів у здійсненні регуляторної діяльності Сектором проаналізовано офіційні веб – сайти 111 регуляторних органів Вінницької області, а саме: обласної ради, облдержадміністрації, 27 районних державних адміністрацій, 6 міських рад міст обласного значення та 12 міських рад, 27 районних рад, 37 новостворених об’єднаних територіальних громад (далі – ОТГ).
Слід зазначити, що 79 із 83 (95%) органів місцевого самоврядування Вінницької області (розглядалися обласна, районні, міські ради та ОТГ) мають власні офіційні сторінки в мережі Інтернет та 44 (56 %) з них створили розділи про регуляторну діяльність для інформування громадськості про свою регуляторну діяльність в мережі Інтернет. Разом з тим, при наявності розділів «Регуляторна діяльність» не всі тематичні підрозділи наповнюються актуальною інформацією, яка передбачена відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», зокрема щодо планування діяльності з підготовки проектів регуляторних актів. Так, мають розділи про регуляторну діяльність 14 із 27 районних рад, 12 із 18 міських рад та 17 ОТГ. При цьому, 16 офіційних сторінок новостворених ОТГ знаходяться в стадії наповнення, та 4 – в стадії розробки.
Наразі, за інформацією на офіційних веб-сайтах регуляторними органами області заплановано розроблення 130 рішень регуляторного характеру на 2019 рік, а саме: 28 – облдержадміністрацією; 8 – райдержадміністраціями; 51 – міськими радами, 8 – районними радами; 35 – об’єднаними територіальними громадами. Зазначені регулювання планується розробити у сферах місцевих податків і зборів, благоустрою населених пунктів, оренди комунального майна, обмеження продажу алкоголю у нічний час, розміщення зовнішньої реклами, розміщення тимчасових споруд, тарифів на платні послуги, що надають лікувально-профілактичні державні і комунальні заклади охорони здоров’я, пасажирських перевезень та ін.
В порівнянні з 2018 роком кількість запланованих рішень регуляторного характеру на 2019 рік, які розміщено на офіційних веб-сторінках регуляторних органів, суттєво збільшилась, а саме на 38 %. Інформацію розміщено на 30 офіційних сайтах регуляторних органів, що складає 27 % з усіх наявних веб-сторінок, але це удвічі більше ніж у 2018 році.
Позитивна динаміка у 2018 році оприлюднення та розміщення місцевими органами влади інформації про здійснення регуляторної діяльності свідчить про підвищення рівня дотримання регуляторного законодавства місцевими органами влади та значною мірою, завдяки активній співпраці Сектору ДРС у Вінницькій області з місцевими органами влади, зокрема новоствореними об’єднаними територіальними громадами. У 2018 році Сектором було надано 135 консультацій та роз’яснень, проведено 8 навчальних заходів методологічного спрямування для органів виконавчої влади та місцевого самоврядування з питань провадження регуляторної діяльності та дотримання принципів державної регуляторної політики.