На Полтавщині підприємців консультували з питань ліцензування
29 травня у приміщенні Сектору ДРС у Полтавській області фахівці Державної регуляторної служби України провели консультування працівників Товариства з обмеженою відповідальністю «Колос». ТОВ було вимушене звернутися з метою отримання роз’яснення спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування щодо правомірності вимагання отримання у територіальному органі Головного Управління Державної фіскальної служби у Полтавській області ліцензії на виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним.
24 травня 2019 року на адресу підприємства надійшов лист територіального підрозділу ГУ ДФС у Полтавській області стосовно необхідності оформлення ТОВ «Колос» ліцензії на зберігання пального.
Законом України від 23.11.2018 № 2628 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» внесено зміни до Закону України від 19.12.2005 № 481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі – Закон № 481).
Відповідно до змін, внесених до статті 15 Закону № 481, на митній території України запроваджується ліцензування діяльності усіх суб’єктів господарювання, які здійснюють виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлі пальним. Даною статтею Закону № 481 прописано механізм отримання ліцензії, необхідний пакет документів, вартість та термін ліцензії тощо.
Наприклад, відповідно до статті 15 Закону № 481, суб’єкти господарювання повинні отримати ліцензії річною вартістю у розмірі 780 гривень на право зберігання пального на кожне місце зберігання пального. Враховуючи зазначене, під дію Закону № 481 підпадають переважна більшість суб’єктів великого та середнього підприємництва регіону. При цьому, для отримання ліцензії на кожне місце зберігання необхідно розробити дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та отримати акт вводу об’єкта в експлуатацію або акт готовності об’єкта до експлуатації, а також інші документи. Розробка зазначених документів нестиме значне фінансове навантаження для ведення господарської діяльності.
Представники ДРС зазначили, що законом України від 02.03.2015 № 222 «Про ліцензування видів господарської діяльності» (далі – Закон № 222) врегульовані суспільні відносини у сфері ліцензування видів господарської діяльності, визначено виключний перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, встановлено уніфікований порядок їх ліцензування, нагляд і контроль у сфері ліцензування, відповідальність за порушення законодавства у сфері ліцензування видів господарської діяльності.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону № 222, орган ліцензування видає ліцензії на право здійснення видів господарської діяльності, зазначених статті 7 цього Закону.
Статтею 7 Закону № 222 визначено перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню. У вказаній статті Закону № 222 відсутнє ліцензування господарської діяльності на виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним.
Також, відповідно до частини другої статті 6 Закону № 222, орган ліцензування для цілей цього Закону за відповідним видом господарської діяльності серед іншого розробляє проекти ліцензійних умов і змін до них та подає їх в установленому порядку на затвердження Кабінету Міністрів України. У відкритому доступі відсутні затверджені КМУ ліцензійні умови на право виробництва, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним.
З метою реагування на звернення ТОВ «Колос» та враховуючи численні телефонні звернення підприємців та виконавчих комітетів міських рад Полтавської області, Сектором ДРС підготовлено клопотання на адресу Департаменту ліцензування та дозвільної системи ДРС України стосовно підготовки офіційної позиції Державної регуляторної служби України з питання правомірності вимагання територіальними органами Державної фіскальної служби України від суб’єктів господарювання оформлення ліцензії на виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним.