Підприємці Харківщини обговорили проблемні питання в сфері державного нагляду (контролю)
Днями в приміщенні сектору ДРС у Харківській області відбулася спільна нарада бізнес асоціацій, громадських організацій бізнесу та профспілок підприємців Харківської, які об’єднують майже всі галузі малого та середнього бізнесу регіону за участю керівника територіального органу Державної регуляторної служби у Харківській області Олександра Колеснікова. Під час заходу були розглянуті проблеми проведення перевірок з боку контролюючих органів.
Присутні зазначали, що протягом 2018 року, всупереч мораторію на проведення перевірок та постанові Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 р. № 342 «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), а також уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю)» контролюючими органами проводяться перевірки при відсутності необхідних підстав. Наслідками таких дій є не тільки багатомільйонні штрафи, але і величезна кількість судових справ, рішення по більшості з яких виносяться на користь бізнесу.
Єдиним органом державної влади, який системно захищає законні права підприємців у спосіб встановлений законом є ДРС. Разом з тим, останнім часом стала розповсюдженою практика не допуску представників ДРС до перевірок контролюючих органів.
Член Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України, голова Регіональної ради підприємців Харківської області Едуард Набока розповів про випадок, свідком якого він став, коли комісію ДРС по перевірці Державної екологічної інспекції в Харківській області не тільки не допустили до перевірки, але і всілякими шляхами ухилялися від адміністративної відповідальності за перешкоджання законній діяльності комісії з перевірки.
Така позиція Держекоінспекції є непоодинока в Україні. За даними бізнесу, схожа ситуація була і в Одеській області. Непоодинокі ситуації не допуску представників ДРС до перевірки склалися у територіальних органах Держпраці. Відсутність реального покарання та дієвих механізмів спонукання контролюючих органів до дотримання законодавства може привести не тільки до системних порушень з боку контролюючих органів, але і до розбалансування системи стримувань і противаг у державному управлінні.
За результатами заходу було прийнято рішення звернутися до Президента України, Прем’єр-міністра України з метою забезпечення законодавчих механізмів незворотності покарання чиновників, які порушують законодавство с сфері державного нагляду (контролю).