Підприємці Кіровоградщини вважають за необхідне спростити процедури застосування реєстраторів розрахункових операцій
Завідувач Сектору Державної регуляторної служби у Кіровоградській області Наталія Оніщенко на запрошення представників громадських організацій підприємців взяла участь у «круглому столі «Законодавство щодо ФОПів», що відбувся 21 лютого 2020 року в приміщенні Громадського офісу Кіровоградської ОДА. Захід провели за участю представників громадських об’єднань підприємців, суб’єктів господарювання, депутатів, журналістів в рамках проекту «Від якісної комунікації до участі громади у прийнятті рішень» Асоціації Політичних Наук, який направлено на поліпшення взаємодії між виборцями та обраними ними депутатами.
Присутні обговорили норми законів України від 20 вересня 2019 року № 128-IX «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» та № 129-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг», їх вплив на розвиток підприємницького середовища області.
Наталія Оніщенко довела до відома присутніх розраховані Державною регуляторною службою прогнозні витрати бізнесу, насамперед, платників податків другої та третьої груп єдиного податку на адміністрування процесів застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Такі витрати становитимуть орієнтовно 22,35 млрд грн, а сумарні додаткові витрати малого бізнесу на обов’язкове впровадження РРО для платників єдиного податку другої групи незалежно від виду діяльності та обсягів доходів прогнозно складуть 11,128 млрд грн.
Одними із принципів державної регуляторної політики, визначеними статтею 4 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» є ефективність – забезпечення досягнення внаслідок дії регуляторного акта максимально можливих позитивних результатів за рахунок мінімально необхідних витрат ресурсів суб’єктів господарювання, громадян та держави, та збалансованість – забезпечення у регуляторній діяльності балансу інтересів суб’єктів господарювання, громадян та держави.
Натомість, підприємницька спільнота Кіровоградщини занепокоєна впровадженням цих законодавчих актів та вважає, що при їх прийнятті не дотримані зазначені принципи регуляторної політики. Так, законами передбачається збільшення та здорожчання процедур адміністрування малого та мікропідприємництва, що може змусити підприємців призупиняти або скорочувати свою діяльність, або взагалі шукати нові місця заробітку, у тому числі в інших країнах, спровокувати делегалізацію ведення господарської діяльності. За дослідженням Громадської організації «Інститут соціально-економічної трансформації» заниження оборотів ФОП може привести до втрат бюджету на рік від 2 до 2,5 млрд грн.
Отже прийняті закони можуть мати зворотний ефект та призведуть до надмірного фінансового тиску на легальний малий та мікробізнес, зменшення податкових надходжень, збільшення перевірок контролюючими органами, зменшення чесної конкурентної боротьби і жодним чином не справлятимуть вплив на податкову дисципліну в цілому.
Учасники «круглого столу» одностайно наголосили про необхідність скасування законів № 128 та № 129 або внесення змін до законодавства в частині спрощення адміністративних процедур для фізичних осіб – підприємців при застосуванні реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Представник ДРС також нагадала присутнім про права громадськості при здійсненні регуляторної діяльності органами влади, права суб’єктів господарювання при здійсненні у відношенні них заходів державного нагляду (контролю), ознайомила з основними завданнями ДРС (серед яких – надання методологічної допомоги та інформаційної підтримки громадськості) та закликала представників громадських організацій брати активну участь у здійсненні регуляторної політики органами влади різного рівня.
Учасники «круглого столу» напрацювали ряд пропозицій до законодавства, у тому числі щодо регуляторної діяльності, та передали пропозиції народним депутатам України від Кіровоградської області.