Позиція Держводагентства щодо питання отримання дозволу на спеціальне водокористування

01.12.2023

Відповідно до статті 49 Водного кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається юридичній особі, фізичній особі або фізичній особі-підприємцю територіальними органами Держводагентства (секторами в областях).

Форма дозволу на спеціальне водокористування та форма нормативного розрахунку водокористування і водовідведення затверджені наказом Мінприроди від 23.06.2017 № 234, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21.07.2017 за № 887/30755.

Форма зазначеного нормативного розрахунку водокористування і водовідведення передбачає, що одна юридична особа (фізична особа або фізична особа-підприємець) заповнює його, враховуючи кожне місце здійснення водокористування та кожен випуск зворотних вод у межах однієї області або м. Києва.

Форма дозволу на спеціальне водокористування також передбачає встановлення загального ліміту забору та використання води для однієї юридичної особи (фізичної особи або фізичної особи-підприємця) в межах однієї області або м. Києва. Ліміт забору води у дозволі встановлюється для кожного джерела водопостачання. Крім того, у формі дозволу передбачено, що вказуються назви усіх водогосподарських ділянок, у межах яких знаходяться джерела водопостачання та приймачі зворотних (стічних) вод у межах області.

Перелік водогосподарських ділянок затверджено наказом Мінприроди від 26.01.2017 № 25 (зареєстровано в Мін’юсті 14.02.2017 за № 208/30076).

Разом з тим, відповідно до статті 48 Водного кодексу України не належать до спеціального водокористування:

  • пропуск води через гідровузли (крім гідроенергетичних);
  • скид води з водних об’єктів відповідно до встановлених для них режимів роботи для підтримання екологічних витрат у річці та з метою запобігання виникненню гідродинамічних аварій;
  • подача (перекачування) води водокористувачам у маловодні регіони;
  • усунення шкідливої дії вод (підтоплення, засолення, заболочення);
  • використання підземних вод для вилучення корисних компонентів;
  • вилучення води з надр разом з видобуванням корисних копалин;
  • виконання розчистки русел річок, каналів і дна водойм, будівельних, днопоглиблювальних і вибухових робіт;
  • видобування корисних копалин (крім підземних вод) і водних рослин;
  • прокладання трубопроводів і кабелів;
  • проведення бурових, геологорозвідувальних робіт;
  • забір та/або використання води в об’ємі до 5 кубічних метрів на добу, крім тієї, що використовується для виробництва (входить до складу) напоїв та фасованої питної води;
  • інші роботи, які виконуються без забору води та скидання зворотних вод.

Одночасно повідомляємо, що забір та/або використання води в об’ємі до 5 кубічних метрів на добу – це максимальний обсяг забору (використання) однією юридичною особою, фізичною особою або фізичною особою -підприємцем у межах області на добу протягом року з урахуванням сезонного режиму роботи.

Тобто, при заборі та/або використанні води в об’ємі до 5 кубічних метрів на добу, крім тієї, що використовується для виробництва (входить до складу) напоїв та фасованої питної води, однією юридичною особою, фізичною особою або фізичною особою-підприємцем у межах області і відсутності скиду зворотних вод у поверхневі водні об’єкти дозвіл на спеціальне водокористування отримувати не потрібно.