ДРС та ДСНС роз’яснили спірні питання щодо планових перевірок ДСНС

30.03.2018

111З метою посилення пожежної безпеки Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман доручив Державній службі з надзвичайних ситуацій, Міністерству регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ та іншим органам провести масштабну перевірку громадських закладів, шкіл, торгових центрів на предмет дотримання норм пожежної безпеки. Про це Глава Уряду сказав під час засідання Кабінету Міністрів, яке відбулося 28 березня.

Нагадаємо, що ДСНС частково була виведена з-під дії мораторію щодо закладів оздоровлення та відпочинку дітей, інтернатних закладів, закладів дошкільної освіти, загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, спеціалізованої освіти, а також суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику (у тому числі об’єктів паливно-енергетичного, військово-промислового комплексів, об’єктів підвищеної небезпеки, хімічно-небезпечних об’єктів та об’єктів висотного будівництва).

Якщо орган нагляду (контролю) виведено із-під дії мораторію, тоді позапланові заходи нагляду (контролю) проводяться відповідно до підстав, встановлених статтею 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, однією з яких є:

«доручення Прем’єр-міністра України про перевірку суб’єктів господарювання у відповідній сфері у зв’язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави».

Оскільки торгові центри відносяться до суб’єктів господарювання із високим ступенем ризику, а школи також потрапляють в перелік суб’єктів, перевірки яких на дотримання норм пожежної безпеки і так виведено із-під дії мораторію, то ДСНС має право на проведення таких перевірок.

Що стосується інших суб’єктів господарювання, то Державна регуляторна служба України та Державна служба з надзвичайних ситуацій підготували спільне роз’яснення, у якому прояснили спірні питання щодо проведення перевірок.

На момент формування Плану комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2018 рік та Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби з надзвичайних ситуацій на 2018 рік були чинними старі Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки. Отже, багато підприємств потрапили в цей план перевірок зі статусом високого ступеня ризику.

За участі Державної регуляторної служби України, критерії ризику були переглянуті і, на сьогоднішній день, до групи високого ризику потрапляє менше суб’єктів господарювання, які раніше мали високий ступінь ризику. Багато з тих суб’єктів, які раніше вважалися з високим ступенем ризику, тепер вже стали з середнім чи малим ступенем ризику. Однак у Плані комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2018 рік вони все ще фігурують як об’єкти з високим ступенем ризику, бо план формувався за старими Критеріями.

Тут виникає багато запитань у підприємців. Одне з них – новими чи старими Критеріями ризику потрібно керуватись?

Спільна позиція ДРС та ДСНС полягає у наступному.

Оскільки постанова про виключення з мораторію (Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 18.12.2017 № 1104 набула чинності 23.02.2018) прийнята вже після затвердження нових Критеріїв ризику, то планові перевірки можуть проводитись у випадку, коли суб’єкти господарювання відносяться до групи з високим ризиком і за старими, і за новими Критеріями ризику.

Отже, ДРС та ДСНС вважають, що планові перевірки можуть проводитись у випадку, коли суб’єкти господарювання відносяться до групи з високим ризиком і за старими, і за новими Критеріями ризику.

Що робити підприємцю?

Перевірити до якого ступеню ризику відноситься його підприємство за новими критеріями ризику, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 №1043, які набули чинності 29.12.2017;

Якщо за новими Критеріями ризику суб’єкт господарювання не відноситься до високого ступеню ризику, але у Плані комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2018 рік передбачена планова перевірка його підприємства, то він має право не допускати перевірку, адже на нього розповсюджується мораторій.

Щоб убезпечити себе від помилки, ДРС та ДСНС рекомендує суб’єктам господарювання звернутися із запитом до ДСНС з проханням надати індивідуальне роз’яснення до якого ступеня ризику відноситься підприємство. Звертатись можна засобами електронного зв’язку на електронні поштові скриньки mev@mns.gov.ua та dpn.dppb@mns.gov.ua, а у нагальних випадках –  телефоном на номери +380 (44) 585.6848 (Морщ Євген Володимирович) або +380 (44) 585.6818 (Тимошенко Олег Володимирович).

Відповідь ДСНС буде підтверджуючим документом, який засвідчуватиме, до якого ступеня критеріїв ризику відноситься суб’єкт господарювання та чи може бути проведена перевірка.

У разі, якщо після отримання роз’яснень Державної служби України з надзвичайних ситуацій у суб’єкта господарювання залишаються сумніви щодо дотримання органом державного нагляду (контролю) вимог чинного законодавства, пропонуємо суб’єктам господарювання звертатися за роз’ясненнями до Державної регуляторної служби України. Такі звернення приймаються на електронну поштову скриньку 23022018@drs.gov.ua.

Спільне роз’яснення ДРС та ДСНС «Про виконання Державною службою України з надзвичайних ситуацій Плану комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2018 рік та Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 2018 рік»