ДРС запропонувала МВС усунути порушення в Інструкції Держприкордонслужби про порядок заборони виходу суден в море

23.07.2021

Державна регуляторна служба України на підставі звернення суб’єкта господарювання здійснила експертизу наказу Адміністрації державної прикордонної служби України від 18.04.2005 №291 «Про затвердження Інструкції про порядок заборони виходу в територіальне море та внутрішні води України українських невійськових суден і плавзасобів посадовими особами Державної прикордонної служби України».DPSU3

Цією Інструкцією передбачено, що прийняттю рішення про заборону виходу в море українським невійськовим судам і плавзасобам, як правило, повинно передувати притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення хоча б одного з правопорушень, передбачених КУпАП, протидію яким віднесено до компетенції Держприкордонслужби, однією або більше особами, які перебували на судні чи плавзасобі.

За інформацією суб’єктів господарювання, існує негативна практика з боку посадових осіб органів Держприкордонслужби, які за відсутності підтвердження фактів вчинення членами екіпажу судна визначених адміністративних правопорушень, на власний розсуд виносять постанови про заборону виходу в територіальне море та внутрішні води України невійськовим суднам і плавзасобам, що негативно впливає, зокрема, на рибогосподарську діяльність та створює умови для здійснення корупційних дій.

За словами Голови ДРС Олексія Кучера, підприємці скаржаться, що прикордонники зловживають своїм правом забороняти вихід українських суден в територіальні води України.

«На тій підставі, що на борту судна перебувала одна або більше осіб, які за останні 2 місяці були притягнені до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, протидію яким віднесено до компетенції Держприкордонслужби. Проте в Інструкції не вказано, яких осіб це стосується (членів екіпажу чи пасажирів), коли саме ці особи перебували на борту, а також яким чином посадові особи Держприкордонслужби мають фіксувати факт їх перебування на судні в минулому», – назвав Олексій Кучер перелік зауважень ДРС до порядку заборони виходу в море суден.

На думку очільника Служби, очевидно, що неоднозначність розуміння цих положень суперечить принципам державної регуляторної політики. Тому ДРС направила до Міністерства внутрішніх справ України Рішення про усунення порушень та запропонувала протягом 2 місяців внести зміни до Інструкції про порядок заборони виходу в територіальне море та внутрішні води України посадовими особами Держприкордонслужби. Зокрема, виключити з абзацу 2 пункту 2 Інструкції слів «як правило», а також конкретизувати окремі положення та привести її норми у відповідність з вимогами чинного законодавства та принципами державної регуляторної політики.

Нагадаємо, що Рішення про необхідність усунення порушень принципів державної регуляторної політики – це механізм прикладного дерегулювання, який підлягає виконанню органом виконавчої влади у двомісячний строк з дня прийняття такого рішення.

Виконання рішення ДРС передбачає підготовку органом виконавчої влади проекту акта про внесення змін до регуляторного акта, щодо якого було прийнято рішення про необхідність усунення порушень, або визнання цього регуляторного акта таким, що втратив чинність.