Експертно-апеляційна рада з питань ліцензування при ДРС у 2017 році задовольнила 56 % скарг суб’єктів господарювання
У 2017 році Радою проведено 15 засідань, де розглянуто 131 скаргу суб’єктів господарювання на дії органу ліцензування щодо порушення законодавства у сфері ліцензування (безпідставні анулювання, відмови у переоформленні строкових ліцензій на безстрокові та відмови у видачі ліцензій), що у порівнянні з 2016 роком збільшилося більше ніж у 1,5 рази (у 2016 було розглянуто 85 скарг). Вказане свідчить, що Рада є ефективним інструментом щодо захисту прав суб’єктів господарювання.
Найбільша кількість скарг суб’єктів господарювання надійшла на дії Державної архітектурно-будівельної інспекції України та Міністерства екології та природних ресурсів України. Але, якщо лише незначна кількість скарг на дії Державної архітектурно-будівельної інспекції України була задоволена (задоволено 7 скарг з 37), то скарги на дії Міністерства екології та природних ресурсів України переважно виявилися обґрунтованими (з 32 скарг 18 – задоволено).
Аналіз скарг свідчить, що суб’єкти господарювання здебільшого скаржаться на такі дії органів:
– прийняття рішень про анулювання ліцензій – 70 % від загальної кількості скарг (найбільше скаржаться на Мінприроди – 32 скарги; Держархбудінспекцію – 25 скарг; Нацкомфінпослуг – 9 скарг);
– відмови у видачі ліцензій – 22 %;
– непереоформлення ліцензій на безстрокові – 8 % (найбільше скаржаться на Держархбудінспекцію – 7 скарг).
За результатом розгляду скарг прийнято рішення про задоволено 56 % скарг суб’єктів господарювання, та, як наслідок, ДРС видано органам ліцензування розпорядження про усунення порушень ліцензійного законодавства (скасування незаконних рішень).
Нагадаємо, Експертно-апеляційна рада з питань ліцензування є ефективним механізмом для досудового вирішення спорів у сфері ліцензування. Вона створена на виконання вимог Закону України від 02.03.2015 № 222-VIII “Про ліцензування видів господарської діяльності”.
До складу Ради на даний час входять 34 фахівці у сфері ліцензування (22 представники громадських організацій та 12 державних службовців, що складає 65 % та 35 % відповідно).
Рішення Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування є обов’язковими для розгляду спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування і є підставою для видання спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування (ДРС) розпорядження про задоволення апеляції чи про відхилення апеляції або розпорядження про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування.
Відповідно до Закону України від 02.03.2015 № 222-VIII “Про ліцензування видів господарської діяльності” розпорядження спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування, прийняті в межах його повноважень, є обов’язковими до виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, юридичними особами всіх форм власності, а також фізичними особами – підприємцями.
При цьому оскарження розпоряджень Державної регуляторної служби України, виданого на підставі рішення Експертно-апеляційної ради до суду, не звільняють органи ліцензування від обов’язку виконати таке розпорядження. Разом з тим, органи ліцензування можуть оскаржувати розпорядження ДРС у судовому порядку.
Нагадаємо, у лютому ДРС представить Звіт про роботу Державної регуляторної служби України за 2017 рік.