Ксенія Ляпіна: Затвердження Ліцензійних умов у сфері поводження з небезпечними відходами дає можливість впорядкувати ринок та залучити інвестиції
Практично рік у сфері поводження з небезпечними відходами суб’єкти господарювання працювали за номінальними ліцензіями. Фактично, до затвердженняЛіцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, суб’єкти господарювання могли вести діяльність без дотримання будь-яких правил. Відповідальність передбачена лише за невідповідність Ліцензійним умовам. Через відсутність правил нові суб’єкти, які хотіли і могли б інвестувати в економіку України, не могли зайти на цей ринок.
Про це йшлося під час спільної прес-конференції Голови ДРС Ксенії Ляпіної та Міністра екології та природних ресурсів України Остапа Семерака, яка відбулася5 жовтня у прес-центрі КМУ.
«Із затвердженням Ліцензійних умов, якщо є скарги на діяльність підприємства, яке займається небезпечними відходами, Міністерство екології та природних ресурсів має право ініціювати позапланову перевірку ліцензіата. З відповідним поданням воно може звернутися до Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування при Державній регуляторній службі. Основні процедури таких відносин визначені у Законі України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 2 березня 2015 № 222, який набрав чинності 28 червня 2015 року», – зазначила Голова ДРС Ксенія Ляпіна.
За її словами, суб’єкти господарювання, яких позбавили ліцензій, можуть скористатися правом оскаржити рішення органу ліцензування і також звернутися до Експертно-апеляційної ради при ДРС з питань ліцензування. На кожному засіданні члени Ради заслуховують дві сторони: як підприємців, які звернулися до ДРС у зв’язку з позбавленням ліцензії, так і представників контролюючих органів, які займаються перевіркою виконання ліцензійних умов підприємцями.
«Дотримуючись цих процедур, ми отримаємо об’єктивне рішення, яке дозволить і далі реалізовувати збалансовану політику у сфері поводження з небезпечними відходами та забезпечити екологічні права громадянам, а з іншого боку – створити європейський високотехнологічний ринок, який дасть країні інвестиції, робочі місця та нові продукти. Крім того, разом з Мінекології ми маємо спільні плани щодо дерегуляції у цій сфері», – додала Голова ДРС.
За інформацією Мінекології, чотири з п’яти підприємств позбулися ліцензії на поводження з небезпечними відходами в перші дні позапланових перевірок. 294 суб’єкти підприємницької діяльності мають ліцензії на поводження з небезпечними відходами. Із затвердженням Ліцензійних умов, коли міністерство отримало право на здійснення заходів контролю, було проведено п’ять позапланових перевірок. Чотири суб’єкта господарювання отримали анулювання своїх ліцензій, і одне підприємство отримало попередження та рекомендації щодо усунення недоліків. Графік планових перевірок на четвертий квартал вже оприлюднений Міністерством.
Крім того, Міністерство екології та природних ресурсів готує нову стратегію поводження з відходами. За словами учасників прес-конференції, Україна може стати лідером у розвитку циклової економіки.
«Циклічна економіка – це новий тренд у світі, ми повинні стати його лідерами, і у нас є шанс стати лідерами, тому що ми про це вже заявили. І побудувавши цю циклічну економіку, де нічого не викидається, всі відходи переробляються, вони створюють додаткову вартість, вони створюють ВВП – ми можемо стати супер-конкурентними в порівнянні з країнами, які навколо нас», – зазначив Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак.
Нагадаємо, що циклічна економіка є альтернативою лінійній економіці, заснованій на принципі «ресурси – товари – відходи». Серед основних принципів циклічної економіки можна назвати відсутність поняття «відходи». Органічні і технічні відходи завжди використовуються повторно – це дозволяє зберегти ресурси планети. І перехід на відновлювану енергію, альтернативну енергію з відновлюваних джерел – це основа циклічної економіки.