Підприємці Черкащини ознайомились із сучасними інструментами для бізнесу

18.10.2019

1618 жовтня у Черкасах відбулися заходи, де підприємцям розповіли про сучасні інструменти для бізнесу.

Так, під час семінару «Перевірки бізнесу: основні виклики після завершення мораторію», організованого спільно Державною регуляторною службою України, Програмою USAID «Конкурентоспроможна економіка України» та Черкаською обласною державною адміністрацією, підприємці, представники ДРС та експертного середовища розглянули питання функціонування системи державного нагляду та контролю після завершення мораторію на перевірки.

2«Рада бізнес-омбудсмена все ще отримує доволі багато звернень бізнесу щодо дій контролюючих органів, хоча характер цих скарг суттєво змінився. За результатами попереднього кварталу податкові питання (60%), дії правоохоронних органів (13%), державних регуляторів (9%), місцевих рад (5%) та митні питання (5%) склали переважну більшість скарг. Як порівняти з попереднім кварталом, компанії подали на 6% більше податкових скарг – зокрема, на блокування податкових накладних та електронне адміністрування ПДВ. Кількість звернень щодо державних регуляторів збільшилася на 13%, зокрема через скарги на Державну архітектурно-будівельну інспекцію та Державний геокадастр. З позитивного: бізнес менше скаржився на Національну поліцію та Службу безпеки України – на 16% та 50% відповідно», – повідомила заступниця бізнес-омбудсмена при Кабінеті Міністрів України Тетяна Коротка.

14«Закінчення дії мораторіїв призвело до зростання кількості перевірок. Забезпечити контроль за контролерами є однією з основних задач ДРС. Підприємці мають знати, що при порушенні законодавства в ході перевірок за захистом своїх прав варто звертатись до ДРС», – підкреслив начальник відділу нагляду і контролю – заступник директора Департаменту правової роботи та державного нагляду і контролю ДРС Ігор Жиляєв.

Бізнесу Черкащини також презентували концепцію практичного посібника з проходження перевірок суб’єктами господарювання та розповіли про те, як користуватись інспекційним порталом inspections.gov.ua та іншими інтерактивними інструментами, де підприємці можуть знайти відповіді на такі питання: чи плануються щодо мене перевірки, де саме проводитиметься перевірка, коли розпочнеться та скільки триватиме перевірка, тощо.

4«Інспекційний портал виконав свою місію щодо систематизації та прозорості інформації про плани та результати перевірок. На черзі – запуск нових інструментів для бізнесу, зокрема, малого та середнього, у якого часто немає достатньо інформації про перевірки та недостатньо можливостей для захисту від неправомірних дій інспекторів. Ми плануємо це змінити і дати чесному бізнесу в руки дієві інструменти для забезпечення дотримання його прав», – зазначила керівниця відділу розробки програмного забезпечення Офісу ефективного регулювання Яна Горюнова.

8«Перевірки залишаються болючою проблемою для малого і середнього бізнесу (особливо після завершення мораторію). Контролюючі органи мало змінилися, а в чинному закнодавстві досі не зроблено всі необхідні зміни. Водночас за час дії мораторії на перевірки бізнес забув, як захищати свої права при взаємодії з контролюючими органами. Програма USAID «Конкурентоспроможна економіки України» має намір допомогти з підготовкою необхідних змін до законодавства, а також в підвищенні спроможності бізнесу захищатися під час взаємодії з контролюючими органами, – пояснив керівник напряму з покращення бізнесу-клімату Програми USAID КЕУ Любомир Чорній.

7«Наша команда розуміє, що український малий та середній бізнес у переважній більшості не має великого штату кваліфікованих юристів, які б на постійній основі радили, як правильно проходити планову або позапланову перевірку та уникати зловживання зі сторони державних органів нагляду (контролю). Саме тому ми вирішили створити електронний посібник, який би надав принаймні базові знання для кожного підприємця, як не допустити зловживання інспектор. Ми віримо, що такий посібник дозволить знизити ризики корупції, а головне – сприятиме формуванню сприятливого бізнес-клімату для МСП в Україні», – додала Катерина Шаповаленко, старший економічний аналітик  ГО «Легкий Бізнес» (EasyBusiness).

Державна регуляторна служба України разом з Програмою USAID «Конкурентоспроможна економіка України» активно працюють над розробкою посібника для малих та середніх підприємств з питань проходження перевірок господарської діяльності, що проводяться органами державного нагляду. Посібник має на меті підвищити спроможність малих та середніх підприємств (МСП) в питаннях діловодства, поліпшити здатність МСП попереджати бізнес-ризики, посилювати спроможність бізнес-асоціацій щодо захисту прав МСП при проходженні перевірок, а також – зниження ймовірності виникнення корупції при взаємодії МСП з контролюючими органами.