Сторінка: https://www.drs.gov.ua/press-room/pidpryyemtsyam-ivano-frankivshhyny-rozpovily-pro-yih-prava-pry-provedenni-perevirok/
Чого чекати бізнесу від втілення нововведень у сфері державного нагляду (контролю)? Які права мають підприємці при здійсненні перевірок? Чому бізнесу важливо вміти захищати свої права?
Відповіді на ці запитання прозвучали під час зустрічі Голови Державної регуляторної служби України Ксенії Ляпіної з представниками бізнесу та громадськості Прикарпаття, яка відбулась 25 червня у Івано-Франківській обласній державній адміністрації. Участь у спілкуванні з підприємцями також взяли: керівництво Івано-Франківської області, члени Громадської ради при ДРС Юрій Папіровий та Володимир Балін, а також завідувач Сектору ДРС у Івано-Франківській області Андрій Соболевський.
За словами Голови ДРС, основні тези, які закладені у Законі України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», це: – презумпція правомірності діяльності суб’єкта господарювання;- трактування неоднозначних (множинних) норм законодавства в інтересах суб’єкта господарювання;- суттєве розширення прав суб’єкта господарювання.
«Цей документ закладає основи захисту підприємцями своїх прав. Це єдиний закон, який виділяє не права контролюючих органів і зобов’язання суб’єктів господарювання, а навпаки – права бізнесу і вимоги до контролерів дотримуватись процедур, норм і правил у ході здійснення державного нагляду та контролю», – зазначила Голова ДРС під час спілкування з підприємцями.
Законодавством чітко визначено випадки, у яких підприємець може не допустити контролера до перевірки, а саме:
Йшлося також про тимчасові обмеження на проведення заходів державного нагляду (контролю). Закон України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачає, що ДРС погоджує проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення суб’єктом господарювання її законних прав (за виключенням органів, вказаних у Переліку органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»,
З метою виконання вимог законодавства було створено Раду з питань державного нагляду (контролю) та затверджено її склад.
У 2018 році ДРС з урахуванням рекомендацій Ради з питань державного нагляду (контролю) розглянуто2192 звернення органів державного нагляду (контролю) щодо надання погоджень на проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі обґрунтованих звернень фізичних осіб про порушення суб’єктом господарювання їх законних прав.
За результатами розгляду звернень ДРС надано 1530 погоджень на проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі обґрунтованих звернень фізичних осіб про порушення суб’єктом господарювання їх законних прав та 334 відмови у погодженні. Залишено без розгляду 328 звернення.
У 2017 році надано 2233 погодження на позапланові перевірки.
У свою чергу ДРС контролює дотримання:
Слід також зазначити, що дії, які вчиняються правоохоронними органами в рамках кримінально-процесуального законодавства, навіть якщо ці органи є дозвільними органами, органами ліцензування або органами державного нагляду (контролю), Державній регуляторній службі непідконтрольні.
У 2018 році ДРС провела 46 перевірок дозвільних органів, органів ліцензування та органів державного нагляду (контролю), в тому числі: – 9 перевірок додержання органами ліцензування вимог законодавства у сфері ліцензування господарської діяльності (з них 8 планових та 1 позапланова); – 13 перевірок додержання дозвільними органами вимог законодавства з питань видачі документів дозвільного характеру (з них 12 планових та 1 позапланова); – 24 перевірки додержання органами державного нагляду (контролю) вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» в частині здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (з них 15 планових та 9 позапланових).
Нагадаємо, Державна регуляторна служба України наділена повноваженнями здійснювати контрольні заходи за діяльністю контролюючих органів, зокрема й на регіональному рівні. ДРС у 2015 році було проведено 14 перевірок, у 2016 – 15, у 2017 – 58, а у 2018 (січень-травень) – 46.
Законодавством також передбачено створення інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) з метою забезпечення бізнесу та органів державної влади, органів місцевого самоврядування інформацією про перевірки. ДРС ведуться підготовчі роботи на оголошення тендеру із створення ІАС ДНК.
Вже зараз підприємець може перевірити хто і коли його перевірятиме через: https://inspections.gov.ua
З 17 жовтня 2017 року у дослідному режимі було запущено модуль планування заходів державного нагляду (контролю) та збору інформації для запуску ІАС. На сьогодні до модулю внесено інформацію про 21 158 перевірку, проведену у 2017 році, та про 1 504 перевірки у 2018 році.
Крім того, обговорювали стан реалізації державної регуляторної політики у області та також дерегуляцію у сфері господарської діяльності.
Нагадаємо, нещодавно Державна регуляторна служба України оприлюднила Методичні рекомендації щодо проведення регіонального регуляторного перегляду.