Посадовці Черкащини навчалися оприлюднювати регуляторні відкриті дані
Вся інформація, якою володіє держава, має бути доступною громадянам та бізнесу і має бути оприлюдненою органами влади у формі відкритих даних на єдиному національному порталі data.gov.ua.
Про це йшлося під час семінару «Як підвищити ефективність регуляторної політики за допомогою відкритих даних?», який відбувся 18 жовтня 2019 року в Черкасах, організованого спільно Державною регуляторною службою України, Програмою USAID «Конкурентоспроможна економіка України» та Черкаською обласною державною адміністрацією.
Захід у Черкасах був присвячений питанням цифровізації у реалізації регуляторної політики, ефективному регулюванню та регуляторним відкритим даним, а також впливу відкритих даних на місцевий бізнес-клімат. Учасникам детально розповіли і про технічні питання оприлюднення регуляторних відкритих даних розпорядниками.
За підтримки USAID в Україні розроблено перші стандарти наборів відкритих даних регуляторних органів. Окрім того, ДРС разом із партнерами пропонує готові рішення для виконання вимог законодавства майже 10,000 розпорядників. Тут і методичні рекомендації щодо публікації регуляторних відкритих даних та онлайн-сервіс формування наборів відкритих даних OpenDataПублікатор, завдяки яким регуляторні відкриті дані – одні з найбільш якісних на порталі data.gov.ua.
«Відкриті дані дають змогу оцінити бізнес-клімат і відстежувати зміни в регулюванні бізнесу на місцевому рівні. Також відкриті дані допомагають запобігти прийняттю нових «шкідливих» регулювань. Ми прагнемо, щоб місцеве регуляторне середовище було ефективним та прозорим! І цьому сприяє повсюдне використання відкритих даних», – підкреслив керівник напряму з покращення бізнесу-клімату Програми USAID КЕУ Любомир Чорній.
«ДРС моніторить розміщення регуляторних відкритих даних та досліджує їх якість. Ми проводимо активну роз’яснювальну роботу та сподіваємось на те, що регуляторні органи все ж оприлюднять свою регуляторку. Наша мета – цифровізація регуляторної діяльності та створення зручного інструменту для бізнесу, чиновників та громадськості для відслідковування ефективності прийнятих рішень», – зазначила завідувачка сектору публічної інформаційної політики та зв’язків із засобами масової інформації ДРС та лідер Open Data Ірина Ільєва.
«У наш час тотальної цифровізації і використання електорнних гаджетів оприлюднення інформації про регуляторну діяльність у форматі відкритих даних дозволяє підвищувати її ефективнівність, прозорість та передбачуваність, спрощувати її опрацювання та залучати більше підприємців до підготовки чи удосконалення рішень, які на них впливають», – зазначив експерт з відкритих даних та регуляторної політики Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України», керівник проекту «Регуляторна мапа України» Олександр Пліва.
Він також розповів про проект «Регуляторна мапа України» завдяки якому використання регуляторних відкритих даних дозволить автоматизувати процеси моніторингу регуляторної діяльності органів місцевого самоврядування і з мінімальними витратами ресурсів встановити регуляторний нагляд, забезпечити взаємодію заінтересованих сторін та сприяти зменшенню адміністративного навантаження на бізнес, а також корупційних проявів. Тож вже скоро можна буде легко з’ясувати, наприклад, рівень зарегульованості бізнесу у тому чи іншому місті й те, як органи місцевого самоврядування виконують положення регуляторного законодавства і чи насправді дбають про те, аби підприємцям було простіше вести свою діяльність.
Нагадуємо, що на виконання вимог постанови КМУ від 21.10.2015 № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних», на сайті ДРС розміщені Рекомендації для формування та оприлюднення відкритих регуляторних даних. Їх можна знайти, натиснувши на жовтий банер «РЕГУЛЯТОРНІ ВІДКРИТІ ДАНІ» в правому нижньому куті головної сторінки відомства. Рекомендації дають регуляторним органам прості та зрозумілі інструкції щодо оприлюднення наборів на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних. Так, у розділі «Корисні ресурси» розпорядники інформації мають змогу знайти гіперпосилання на Онлайн-сервіс для формування стандартизованих наборів даних від проекту «Регуляторна мапа України». Для зручності розпорядників додана детальна відеоінструкція формування набору з допомогою онлайн-сервісу і його завантаження на Єдиний державний веб-портал відкритих даних. У разі, якщо питання виникають на етапі реєстрації або розміщення наборів відкритих даних безпосередньо на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних, спеціально для розпорядників інформації в розділі «ІНФОХАБ» Порталу розміщено методичні рекомендації та повна Інструкція розпорядника інформації Єдиного державного веб-порталу відкритих даних. З питаннями щодо здійснення регуляторної діяльності місцевими органами влади, формування та оприлюднення наборів відкритих регуляторних даних розпорядники можуть звертатися до Секторів ДРС у областях України.