Сторінка: https://www.drs.gov.ua/press-room/predstavnyky-drs-vzyaly-uchast-u-zasidanni-yevropejskoyi-merezhi-krashhogo-regulyuvannya-better-regulation-network-brn-2/
На початку грудня у Берліні (Федеративна Республіка Німеччина) відбулася зустріч Європейської Мережі кращого регулювання (Better Regulation Network (BRN), в якій взяли участь представники Державної регуляторної служби України: заступник начальника управління оперативного дерегулювання Юлія Касян, заступник директора департаменту державної регуляторної політики Світлана Рожковська, начальник відділу міжнародного співробітництва та протоколу Жанна Скорик.
Цього разу засідання було присвячено запровадженню на рівні ЄС принципу «One in, One out» – «якщо одну регуляцію приймаємо, то одну скасовуємо». Раніше Європейська Комісія анонсувала розробку цього інструменту, а минулого року Федеральний уряд Німеччини проводив дослідження щодо доцільності запровадження принципу «One in, One out» на рівні ЄС. Представники ДРС ознайомились з досвідом застосування цього принципу у Німеччині та в інших країнах-членах BRN.
Принцип «One in, One out» є трендовим напрямом у світовій регуляторній політиці. Необхідність консолідації та впорядкування законодавчих актів, а також зменшення зайвих витрат, пов’язаних із правовими нормами, все частіше відчувається урядами багатьох розвинених країн та країн, що розвиваються.
У багатьох країнах, а саме: дванадцяти державах-членах ЄС, Канаді, Кореї, Мексиці, США, це змусило уряди різних політичних поглядів запроваджувати форми регуляторного бюджетного планування. Адміністрації просять визначати, коли нові положення несуть за собою регуляторні витрати, які положення можна скасувати або переглянути, тим самим компенсуючи збільшення витрат.
З впровадженням принципу «One in, One out» в Німеччині витрати на регулювання зменшилися приблизно на 129 мільйонів євро з березня 2018 року. Під тиском бюрократії кожне федеральне міністерство, яке створює навантаження для бізнесу через введення нових правил, має полегшити навантаження на бізнес відповідною сумою в іншій галузі. Звичайний строк для представлення компенсаторних заходів – протягом одного року. Якщо міністерство не в змозі компенсувати нові навантаження в цій каденції, інше міністерство може взяти на себе відповідальність за компенсаторні заходи. Якщо компенсація не можлива, міністерство, після представлення та чіткого обґрунтування справи у Державному секретаріаті з питань скорочення бюрократії, може взяти кредитний баланс з попереднього законодавчого скликання, але лише в крайньому разі.
Участь представників України у таких зустрічах дозволяє якісно інтегрувати нашу країну в європейське регуляторне співробітництво та отримати методологічну підтримку BRN з розбудови регуляторної політики на основі фактичних даних шляхом використання європейського бачення кращого регулювання.
Нагадаємо, ДРС є членом Європейської мережі кращого регулювання – Better Regulation Network з 2018 року, яка складається з 87 членів з 28 країн, серед яких і Україна. Мережа створена з метою обміну знаннями та досвідом між її членами у сфері кращого регулювання. Членами мережі є представники органів виконавчої влади європейських країн, які є експертами у сфері кращого регулювання.
BRN вносить свій вклад у європейське регуляторне співробітництво шляхом: забезпечення майданчика для постійного діалогу з питань кращого регулювання; сприяння у здійсненні порівняння підходів та практик; забезпечення країн-членів гнучкими механізмами для визначення та адаптації до нових та перспективних сфер чи питань, пов’язаних з регулюванням; сприяння розробці єдиної «мови» з питань кращого регулювання; розвиток європейського законодавства та політик.