Рубрика «Малі кроки  – важливі зміни»: У ДРС погодили проект постанови КМУ щодо нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення за умови урахування принципу рівності перед законом суб’єктів оціночної діяльності

12.03.2018

kak-pravilno-sostavit-biznes-planДержавною регуляторною службою України рішенням від 13.02.2018 № 61 погоджено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», надісланий листом Державної служби України геодезії, картографії та кадастру від 30.01.2018 № 5-28-0.22-1022/2-18.

Проект постанови розроблений  відповідно до підпункту 11 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», в якому передбачено, що у 2018 році за рішенням та в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, проводиться загальнонаціональна (всеукраїнська) нормативна грошова оцінка земель сільського господарського призначення.

Окремі положення проекту Порядку проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення не відповідали вимогам законодавства та порушували права власників земельних ділянок.

Що було неоднозначним у цьому документі

  1. Виконавцем оцінки у проекті Порядку запропоновано встановити суб’єкта господарювання, уповноваженого Держгеокадастром на виконання заходів, передбачених бюджетною програмою «Проведення земельної реформи». Законом України «Про оцінку земель» визначено, що оцінювачами з експертної грошової оцінки земельних ділянок  можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства,  які   склали  кваліфікаційний  іспит  та  одержали  кваліфікаційне свідоцтво оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок відповідно  до  вимог  цього  Закону та Закону України «Про оцінку майна,  майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні». Натомість, у проекті Порядку була відсутня можливість вибору суб’єктом господарювання оцінювача з експертної грошової оцінки земельної ділянки.
  2. Статтею 18 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення проводиться не рідше, як один раз у 5-7 років. Тобто, щодо частини земель у зазначений термін до прийняття проекту постанови, вже була проведена грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення. Натомість, у проекті Порядку не було передбачено норми, яка б зараховувала результати попередньо проведеної оцінки до Технічної документації.

До чого прийшли у результаті опрацювання

  • Додали норму про проведення нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення з урахування принципу рівності перед законом суб’єктів оціночної діяльності у сфері оцінки земель, надавши право суб’єкту господарювання вільного вибору Виконавця оцінки.
  • Внесли відповідні норми про визнання результатів попередньо проведеної нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення у разі, якщо термін її проведення відповідно до Закону України «Про оцінку земель» не минув та які внесені до Державного земельного кадастру, такими, що проведені відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» та в рамках загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення.

Нагадаємо, у рамках постійної рубрики «Малі кроки  – важливі зміни», запровадженої на веб-сайті ДРС, вирішили ділитись конкретними прикладами роботи Державної регуляторної служби України та доводити на скільки важливо дотримуватись процедур регуляторної політики.

Ми прагнемо, щоб усі сторони, а саме: розробники регуляторних актів, суб’єкти господарювання, бізнес об’єднання та громадськість зрозуміли, що реалізація регуляторної політики, це не бюрократія, а необхідна частина процесу вироблення своєчасних, прозорих, економічно обґрунтованих рішень. Адже кожне регулювання повинно відповідати своїм цілям і завданням та не бути тягарем для підприємців.