Стаття видання Галицький Кореспондент «Спочатку думай про малих»: як європейська практика приживається на Прикарпатті

18.05.2018

«Спочатку думай про малих»: як європейська практика приживається на Прикарпатті

Малий та середній бізнес для країн Європи є однією із сфер, яка потребує найбільшої підтримки. Європейці намагаються розвивати такий бізнес, оскільки для них це економічно важливо. Те, як у Європі підтримують «малих» та які регуляторні акти у цій сфері приймають в Івано-Франківську, досліджував «Галицький кореспондент».

За «малими» – майбутнє

Малий та середній бізнес у Європейському Союзі (ЄС) бачать не тільки як інструмент, який забезпечить конкурентоспроможну і динамічну економіку з більшою кількістю і кращою якістю робочих місць. Там налічується понад 20 мільйонів таких підприємств. Щоб цей бізнес активно розвивався, європейці намагаються створити сприятливе бізнес-середовище.

Бажання допомагати такому бізнесу декларується ще в Європейській хартії малих підприємств. У ній описані головні напрямки, за якими ЄС розвиває малий та середній бізнес. А у 2008 році був прийнятий Акт з питань малого бізнесу (The Small Business Act For Europe), що базується, власне, на хартії та сучасній політиці у сфері малого бізнесу. В його основі закладені десять важливих принципів, які покликані спростити регуляторну політику в цьому сегменті. Проте наскрізним є принцип «спочатку думай про малих» («Think small first»).

Запровадження цього принципу поставило завдання перед країнами-учасниками ЄС вдосконалювати законодавства, які стосуються малого та середнього бізнесу. Наприклад, у Великобританії впровадили правило щодо регуляторних актів для малого бізнесу «одне ухвалити – одне відмінити», а згодом пішли ще далі – «одне ухвалити – два відмінити». Згідно з останнім, якщо приймається новий регуляторний акт для підприємців в якійсь сфері, то, відповідно, в іншій потрібно у два рази все спростити.

Також європейські країни намагаються використовувати однакові дати вступу в дію регуляторних актів. Окрім того, в ЄС додатково тестують закони та ініціативи. Таким чином визначають їхній вплив на малий та середній бізнес, а особливо на мікропідприємства. Такий підхід називається SME-test.

На українському ринку малий та середній бізнес також визнають економічно важливим. Тому в нас почали запроваджувати принцип «спочатку думай про малих». Зокрема, розробили Стратегію розвитку малого і середнього підприємництва на період до 2020 року. Згідно з нею, на рівні регіонів створюються регіональні програми розвитку бізнесу із застосовуванням кластерно-орієнтованого підходу. Це дозволить врахувати регіональні особливості та пріоритети розвитку.

Далі на веб-сайті видання Галицький кореспондент:

«Спочатку думай про малих»: як європейська практика приживається на Прикарпатті