Третина інструментів державного регулювання у сфері довкілля неефективні та потребують скасування – Голова ДРС Олексій Кучер
«Із 127 нині існуючих інструментів державного регулювання у сфері довкілля 38 є неефективними та потребують скасування. Такі результати попереднього аналізу, проведеного Державною регуляторною службою України разом з експертами Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» в межах спільного проекту щодо визначення інструментів державного регулювання у найважливіших сферах господарської діяльності, які потребують оптимізації або вдосконалення», – повідомив Голова ДРС Олексій Кучер.
За словами очільника Служби, використовуючи спеціально розроблену методику, команда ДРС та експерти Програми USAID закінчили аналіз наявних інструментів державного регулювання у сфері довкілля. Йдеться, зокрема, про інструменти, які використовують: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів (46 інструментів), Держлісагентство (25 інструментів), Державне агентство з управління зоною відчуження (11 інструментів), Держводагентство (9 інструментів), Держгеонадра (6 інструментів), Держекоінспекція (2 інструменти) тощо.
«38 інструментів державного регулювання у сфері довкілля потребують скасування, оскільки вони або дублюють інші, більш комплексні інструменти державного регулювання, як наприклад, висновок з оцінки впливу на довкілля, або є застарілим, неактуальним регулюванням, що ще міститься у нормативно-правових актах, але має бути виключено з них», – сказав Олексій Кучер.
За словами експертки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» Ганни Башняк, у сфері довкілля державні органи використовують 25 типів інструментів державного регулювання. Серед них найбільш вживаними є різного роду дозволи, погодження, реєстрації, сертифікати, посвідчення, паспорти, ліцензії, висновки та свідоцтва.
«Наш аналіз продемонстрував, що процедура видачі 108 інструментів не відповідає Закону України «Про адміністративні послуги». Це можуть бути як спеціальні закони, що передбачають отримання інструменту, так і порядки їх видачі. Так, порядки видачі 58 інструментів не відповідають Закону України «Про адміністративні послуги», а щодо 48 інструментів, то порядки їх видачі взагалі відсутні. Із 127 інструментів у сфері довкілля – 37 дублюють інші інструменти державного регулювання», – зазначила Ганна Башняк.
Експертка Програми USAID також повідомила, що команди підготували низку пропозицій щодо 127 проаналізованих інструментів. «Ми пропонуємо скасувати 38, у тому числі 15, які дублюються з висновком оцінки впливу на довкілля. 89 пропонуємо залишити. З них 10 – залишити без оптимізації, 3 – замінити іншим інструментом, 76 – оптимізувати/привести у відповідність до Закону України «Про адміністративні послуги». Загалом 76 із залишених інструментів ми пропонуємо оцифрувати з високою пріоритетністю, тобто зробити публічний та відкритий перелік інструментів та передбачити подання документів для його отримання і видачі в електронному вигляді», – сказала Ганна Башняк.
Як зазначив Голова ДРС Олексій Кучер, всі напрацьовані пропозиції щодо сфери довкілля та інших сфер, які знаходяться на стадії аналізу, будуть представлені ДРС на першому засіданні Комісії з питань прискореного перегляду інструментів державного регулювання, завдання якої – напрацювати Виключний перелік інструментів регулювання бізнесу.
«Отже, ми апробували методику перегляду інструментів на практиці та можемо сміливо рекомендувати поширювати її використання на всі сфери регулювання», – зазначив Олексій Кучер.
«Мета нашого спільного з Програмою USAID проекту — мінімізація адміністративного тиску на бізнес та створення умов для того, щоб його започаткування та ведення були максимально простими та прозорими. Держава повинна втратити всі неаргументовані можливості щодо затягування доступу бізнесу до сфер діяльності», – підсумував очільник Служби.
Нагадаємо, ДРС разом з експертами Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» розпочала роботу з аналізу наявних інструментів державного регулювання у найважливіших сферах господарської діяльності для визначення тих сфер, які потребують «дерадянізації», оптимізації або вдосконалення. Насамперед, аналізуватимуться інструменти у таких сферах як: надрокористування, лікарські засоби, вплив на довкілля, медична практика, містобудівна та архітектурно-будівельна діяльність тощо.
Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» підтримує стартапи й малі та середні підприємства (МСП) з метою підвищення їхньої конкурентоспроможності на внутрішньому ринку України та на міжнародних ринках, допомагає в розбудові спрощеного та прозорого бізнес-клімату, а також забезпечує українські компанії можливостями скористатись перевагами міжнародної торгівлі.