Відбулось чергове засідання Колегії Державної регуляторної служби України
12 червня під головуванням Ксенії Ляпіної відбулось чергове засідання Колегії Державної регуляторної служби України. Серед учасників: народний депутат України Оксана Продан, представники підприємницької спільноти та громадськості, представники ДРС.
На початку засідання Голова ДРС Ксенія Ляпіна окреслила актуальні питання реалізації Державною регуляторною службою України своїх повноважень та підкреслила важливість співпраці з громадськістю.
Про стан реалізації законодавства України щодо державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності доповів директор Департаменту правової роботи і державного нагляду та контролю Олександр Барбелюк.
Він зазначив, що ДРС постійно здійснюється моніторинг приведення органами державного нагляду (контролю) нормативно-правових актів у відповідність до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та постанови КМУ № 752.
Так, за останньою інформацією, з 79 сфер державного нагляду (контролю) до цього часу не затверджено критерії у 19 сферах державного нагляду (контролю) та, відповідно, не визначено періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю). Тільки у 21 сфері державного нагляду (контролю) затверджено уніфіковані форми актів, які відповідають вимогам Закону про контроль та постанові КМУ № 752.
Нагадаємо, розпорядженням КМУ від 18 грудня 2017 року № 1020-р було схвалено Стратегію реформування системи державного нагляду (контролю).
Одним із етапів реалізації Стратегії передбачається запровадження ризик-орієнтованого підходу до здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. 10 травня 2018 року постановою № 342 Кабінетом Міністрів України затверджено Методику розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) та Методику розроблення уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю), яка набирає чинності 12 червня 2018 року. Після цього органи державного нагляду (контролю) мають розробити нові критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), та подати їх на затвердження Уряду, а також розробити нові уніфіковані форми актів та затвердити їх в установленому порядку.
За словами Олександра Барбелюка, ДРС проводить активну організаційну роботу, спрямовану на створення та впровадження ІАС ДНК у встановлений законом строк.
У своєму виступі директор Департаменту ліцензування та дозвільної системи Олена Лепіска зазначила, що впровадження Закону України від 02.03.2015 № 222-VIII «Про ліцензування видів господарської діяльності» позитивно вплинуло на удосконалення системи ліцензування у сфері господарської діяльності, а саме:
– скорочений перелік видів діяльності, що підлягають ліцензуванню з 57 до 33 (з урахуванням змін, внесених Законами України від 22.09.2016 № 1540-VIII «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та від 18.05.2017 № 2042-VIII «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин»);
– запроваджено можливості надання ліцензій на окремі види господарської діяльності на місцевому рівні;
– заборонено вимагати від суб’єктів господарювання даних, які знаходяться в державних реєстрах;
– розширено повноваження Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування.
«З метою реалізації Закону № 222 станом на 1 червня цього року у ДРС перебувало на погодженні – 38 проектів Ліцензійних умов провадження видів господарської діяльності. З них затвержено постановами КМУ 23 Ліцензійні умови», – зазначила Олена Лепіска.
Народний депутат України Оксана Продан відмітила роботу Експертно-апеляційної ради при Державній регуляторній службі України, вона звернула увагу на те, що 54% скарг на незаконне призупинення ліцензій задоволені. «Отже, механізм оскарження рішень щодо ліцензування діє, можна не йти до суду, а без додаткових витрат захиститись в Експертно-апеляційній раді», – зазначила вона.
Говорили також про реалізацію повноважень Державної регуляторної служби України у регіонах.
Завідувач Сектору ДРС у Рівненській області Віталій Самсон зазначив, що у області, яку він представляє, дещо збільшилась кількість регуляторних актів, що супроводжуються аналізом регуляторного впливу, у порівнянні з попередніми роками. Також він розповів про масштабну інформаційну роботу, яку працівники Сектору проводять у регіоні щодо реалізації регуляторної політики.
Учасники засідання також заслухали інформацію головного спеціаліста Сектору ДРС у Миколаївській області Олексія Пройдисвіта про реалізацію повноважень ДРС.
Завідувач Сектору ДРС у Луганській області зазначив, що у 2018 році до ДРС на погодження надійшли понад 70 проектів регуляторних актів, з яких 50 вже відпрацьовані, що є значно більше, ніж у попередні роки.
«Що стосується напряму державного нагляду та контролю, то відповідно до статті 3 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено Мораторій та забороняється проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції. До жовтня місяця цей закон діє, тому Сектор перевірки контролерів не здійснює і в області проводиться виключно інформаційна та роз’яснювальна робота як з місцевими органами влади так і суб’єктами господарювання», – уточнив Олександр Андрєєв.
Завідувач Сектору ДРС у Полтавській області Олег Моргун, поряд з іншим, поділився особливостями роботи Сектору та зазначив, що на Полтавщині приділяють особливу увагу роботі з об’єднаними територіальними громадами. Крім того, у І півріччі 2018 року Сектором проведено аналіз 71 регуляторного акту. Він також підкреслив, що у третини органів місцевого самоврядування Полтавщини відсутня у штаті окрема посада, яка б відповідала за реалізацію регуляторної політики. Тому якість регуляторних актів залишається низькою. Близько 80% регуляторних актів містили недосконалий аналіз регуляторного впливу. Представниками Сектору натомість проводяться навчальні семінари для розробників регуляторних актів та надаються усні та письмові роз’яснення.
У ході засідання, члени Колегії ДРС та гості обговорили заходи Державної регуляторної служби України, розроблені відповідно до експертних пропозицій Громадської організації «Українська демократія» за результатами проведення громадської експертизи діяльності Державної регуляторної служби України. ЇЇ ініціатором був Голова Громадської організації «Українська демократія» Марко Скакун.
Представники ГО «Українська демократія» підкреслили відкритість та сприяння працівників ДРС проведенню експертизи. Вони оцінили роботу Служби із взаємодії з громадськістю як таку, що спрямована на тісну взаємодію з громадськістю, адже ДРС є органом, який забезпечує дотримання балансу інтересів суб’єктів господарювання, населення та держави, врахування пропозицій бізнесу та поліпшення бізнес-середовища. Таким чином, за результатами аналізу зауважень і пропозицій громадських організацій та суб’єктів господарювання до найбільш резонансних проектів регуляторних актів ДРС було ініційовано та проведено понад 90 робочих нарад, на яких ДРС виступало у ролі посередника між розробниками проектів регуляторних актів та бізнесом.
Голова ДРС подякувала представникам громадськості за активну позицію та висловила сподівання на тісну співпрацю.
«Тісна співпраця з громадськістю та максимальна відкритість дають нам можливість постійно вдосконалюватись. Ми готові розглядати всі пропозиції, адже хочемо бути об’єктивними та працювати на результат – поліпшення регуляторного середовища для бізнесу», – додала Ксенія Ляпіна.
Детально з рішеннями Колегії Державної регуляторної служби України можна буде ознайомитись згодом на нашому веб-сайті у розділі «Колегія Служби»