Відбулося чергове засідання Колегії Державної регуляторної служби України
26 жовтня відбулося чергове засідання Колегії Державної регуляторної служби України під головуванням Ксенії Ляпіної. Серед присутніх: Геннадій Чижиков, президент Торгово-промислової палати України, Перший заступник Голови Державної регуляторної служби України Володимир Загородній, члени Колегiї, представники ДРС та інших державних органів.
Голова Державної регуляторної служби Ксенія Ляпіна окреслила завдання, які стоять наразі перед ДРС. Першим розглянули питання про стан виконання заходів з дерегуляції господарської діяльності. Начальник Управління оперативного дерегулювання ДРС Максим Здоров розповів, як на прикладному рівні забезпечується реалізація завдань ДРС, визначених у розпорядженні Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2016 р. № 615-р «Про затвердження плану заходів щодо дерегуляції господарської діяльності та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», а також про проведення постійного моніторингу виконання центральними органами виконавчої влади Плану заходів щодо дерегуляції господарської діяльності та організацію координації дій органів виконавчої влади, інститутів громадянського суспільства і підприємництва з питань дерегуляції господарської діяльності.
Йшлося також про те, що термін дії плану заходів щодо дерегуляції господарської діяльності на 2016-17 роки закінчується. І хоч відповідно цього документу міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади реалізується низка заходів, які спрямовані на спрощення ведення бізнесу, зокрема в частині реалізації адміністративних процедур, процедур державного нагляду (контролю) за регулюванням господарської діяльності, розширення можливостей суб’єктів господарювання щодо участі у наданні публічних послуг, спрощення митного, податкового регулювання та подання звітності, а також удосконалення процедур технічного регулювання, існує необхідність знайти нову організаційну форму роботи з дерегуляції. На думку членів Колегії найбільш ефективним може бути системний перегляд регуляцій по певних сферах з метою вироблення якісного регулювання.
Про хід упровадження оновленої методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (М-тест) членам Колегії Державної регуляторної служби України та гостям розповіла директор Департаменту державної регуляторної політики ДРС Ірина Барчук.
За її словами, Державною регуляторною службою України проведено моніторинг виконання центральними органами виконавчої влади вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта» із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1151, (далі – Методика) при підготовці аналізу регуляторного впливу до розроблених ними проектів регуляторних актів.
Досліджено регуляторну діяльність 38 регуляторних органів центрального рівня (міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, національних комісій) та місцевих органів виконавчої влади 25 регіонів України у 2017 році.
У 2017 році ДРС опрацьовано 219 поданих на погодження центральними органами виконавчої влади проектів регуляторних актів, аналізи регуляторного впливу до яких розроблялися за оновленою Методикою.
На стабільному рівні залишається відсоток АРВ, що відповідають вимогам Методики. Із загальної кількості поданих на погодження до ДРС 59% проектів регуляторних актів (129 із 219) супроводжувалися АРВ, підготовленими у повній відповідності до вимог оновленої Методики. У 2016 році цей показник складав 38%.
Однак, лише 9-ма регуляторними органами центрального рівня було дотримано вимог Методики при здійсненні АРВ до всіх розроблених ними проектів регуляторних актів, а саме Держводагентством, Державіаслужбою, Мінкультури, Міноборони, Держархбудінспекцією, Держенергоефективності, АМКУ, Держкомтелерадіо та НКРЗІ.
Окремо необхідно позитивно відзначити активну зацікавленість у проведенні консультацій щодо практичного застосування Методики при підготовці АРВ з боку Мінекономрозвитку, Мінагрополітики, Мінрегіону, Міненерговугілля, Мінінфраструктури, Мінфіну, ДФС, НКРЗІ, НКЦПФР, Нацкомфінпослуг, Державіаслужби, Міноборони, ФДМ, Нацкомфінпослуг, МОЗ, МОН, ДСНС, Держенергоефективності, Держпродспоживслужба, Державіаслужби, Держпраці, Держводагентства, Держспецзв’язку, Нацполіції, Держрибагентства, Мінприроди, Міноборони, Мінсоцполітики, Мін’юсту, Мінмолодьспорту та Мінінформполітики.
Як зазначила директор Департаменту державної регуляторної політики ДРС, методична та роз’яснювальна робота, що постійно проводиться ДРС, дає значний ефект та відображається у поліпшенні якості підготовки АРВ значною частиною розробників.
За результатами опрацювання проектів регуляторних актів ДРС було прийнято 90 рішень про відмову в погодженні, у тому числі через невідповідність поданих до них АРВ вимогам оновленої Методики. При цьому, жоден з поданих Держекоінспекцією, Держгеонадрами, Укравтодором, Держгеокадастром, Держаудитслужбою та ДКА АРВ не відповідав вимогам Методики.
Слід зазначити, що Держекоінспекція та Держгеонадра вже другий рік поспіль очолюють рейтинг розробників з найгіршою якістю підготовки АРВ. У 2016 році 100% АРВ до проектів регуляторних актів, розроблених ними, також не відповідали вимогам Методики.
«Загалом у 2017 році скоротилася загальна кількість регуляторних пропозицій, що є добрим сигналом та свідчить про більш системний характер роботи державними органами над регулюваннями. Така тенденція має призвести до формування стабільної законодавчої бази та передбачуваної ситуації для бізнесу. На 60 %, там де це необхідно, М-тест обраховується, хоч існує проблема з доступом до певних узагальнених показників у різних сферах щодо малого бізнесу», зазначила Ксенія Ляпіна у ході обговорення. «Головний виклик наступного періоду – це навчити регуляторів створювати коригуючі заходи для малого бізнесу, які б зменшували регуляторне навантаження на нього», – додала Голова ДРС.
Крім того, у ході засідання Колегії присутні заслухали інформацію директора Департаменту правової роботи і державного нагляду та контролю Олександра Барбелюка про організацію роботи щодо розгляду заяв, звернень і скарг громадян у ДРС.
Члени Колегії заслухали інформацію директорів департаментів ДРС, взяли її до відома та прийняли відповідні рішення. З документами можна ознайомитись у рубриці Колегія Служби
- Інформація про стан виконання заходів з дерегуляції господарської діяльності. Начальник Управління оперативного дерегулювання ДРС Максим Здоров
- Інформація про хід упровадження оновленої методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (М-тест). Директор Департаменту державної регуляторної політики ДРС Ірина Барчук.
- Інформація про організацію роботи щодо розгляду заяв, звернень і скарг громадян у ДРС. Директор Департаменту правової роботи і державного нагляду та контролю ДРС.