Вінничани вчились якісно оприлюднювати регуляторні відкриті дані

28.10.2019

1328 жовтня 2019 року у Вінниці відбулося навчання «Як підвищити ефективність регуляторної політики за допомогою відкритих даних?» для спеціалістів державних органів та органів місцевого самоврядування, які відповідають за оприлюднення відкритих даних та реалізацію регуляторної політики.

За словами тренерів, відкриті дані є одним із нескладних інструментів підвищення ефективності регуляторної політики на місцевому рівні, зокрема за рахунок кращого залучення бізнесу і громадськості до підготовки рішень та оцінки їх результативності.

Учасники навчання ознайомились із питаннями цифровізації регуляторної політики та дізналися про вплив відкритих даних на місцевий бізнес-клімат. Адже вся інформація, якою володіє держава, має бути доступною громадянам та бізнесу і має бути оприлюдненою органами влади у формі відкритих даних на Єдиному державному порталі відкритих даних – data.gov.ua.

2Крім того, представників органів влади та місцевого самоврядування Вінниччини детально ознайомили з технічною стороною оприлюднення регуляторних відкритих даних розпорядниками.

ДРС разом із партнерами пропонує готові рішення для виконання вимог законодавства майже 10,000 розпорядників. На виконання вимог постанови КМУ від 21.10.2015 № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних», на сайті ДРС розміщені Рекомендації для формування та оприлюднення відкритих регуляторних даних. Їх можна знайти, натиснувши на жовтий банер «РЕГУЛЯТОРНІ ВІДКРИТІ ДАНІ» в правому нижньому куті головної сторінки відомства. Рекомендації дають регуляторним органам прості та зрозумілі інструкції щодо оприлюднення наборів на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних.

6Так, у розділі «Корисні ресурси» розпорядники інформації мають змогу знайти гіперпосилання на  Онлайн-сервіс для формування стандартизованих наборів даних від проекту «Регуляторна мапа України». Для зручності розпорядників додана детальна відеоінструкція формування набору з допомогою онлайн-сервісу і його завантаження на  Єдиний державний веб-портал відкритих даних. У разі, якщо питання виникають на етапі реєстрації або розміщення наборів відкритих даних безпосередньо на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних, спеціально для розпорядників інформації в розділі «ІНФОХАБ» Порталу розміщено методичні рекомендації та повна Інструкція розпорядника інформації Єдиного державного веб-порталу відкритих даних. З питаннями щодо здійснення регуляторної діяльності місцевими органами влади, формування та оприлюднення наборів відкритих регуляторних даних розпорядники можуть звертатися до Секторів ДРС у областях України.

«Ми хочемо, щоб за допомогою відкритих даних було легше відстежувати недолугі регулювання та вчасно їм запобігати. Все це впливає на бізнес-клімат на місцевому рівні. Місцеве регуляторне середовище повинно бути прозорим, а встановлені правила призводити тільки до економічного зростання»,- підкреслив керівник напряму з покращення бізнесу-клімату Програми USAID КЕУ Любомир Чорній.

8Експерт з відкритих даних та регуляторної політики Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України», керівник проекту «Регуляторна мапа України» Олександр Пліва розповів про проект «Регуляторна мапа України» завдяки якому використання регуляторних відкритих даних дозволить автоматизувати процеси моніторингу регуляторної діяльності органів місцевого самоврядування і з мінімальними витратами ресурсів встановити регуляторний нагляд, забезпечити взаємодію заінтересованих сторін та сприяти зменшенню адміністративного навантаження на бізнес, а також корупційних проявів. Завдяки такому ресурсу можна буде легко з’ясувати, наприклад, рівень зарегульованості бізнесу у тому чи іншому місті й те, як органи місцевого самоврядування виконують положення регуляторного законодавства і чи насправді дбають про те, аби підприємцям було простіше вести свою діяльність.

«Вінниця свого часу була одним з перших міст, яке виконало вимоги законодавства щодо оприлюднення інформацію про регуляторну діяльність у форматі відкритих даних, і саме її приклад доводить, що це дало відчутний ефект за рахунок зменшення кількості регуляцій та адміністративного навантаження на бізнес. Тому дуже важливо поширювати позитивну практику для підвищення ефективності регуляторної політики на обласному рівні та у інших регіонах України», – додав він. 

Захід організований Державною регуляторною службою України, Програмою USAID «Конкурентоспроможна економіка України» та Вінницькою обласною державною адміністрацією.