Державна регуляторна служба України

Завжди на боці бізнесу!

Сторінка: https://www.drs.gov.ua/press-room/zhytomyrshhyna-v-trendi-navchayetsya-oprylyudnyuvaty-vidkryti-dani/

Житомирщина в тренді: навчається оприлюднювати відкриті дані

09.10.2019

72265405_2443762282404743_7898168566392815616_nПолітика відкритості Уряду в Україні передбачає, що вся інформація, якою володіє держава, має бути доступною громадянам та бізнесу і має бути оприлюдненою органами влади у формі відкритих даних на єдиному національному порталі data.gov.ua. Особливе місце у наборах відкритих даних посідає інформація про регуляторні акти, від якості та ефективності яких напряму залежить робота бізнесу.

Про це йшлося під час семінару «Як підвищити ефективність регуляторної політики за допомогою відкритих даних?», який відбувся 9 жовтня 2019 року в Житомирі, організованого спільно Державною регуляторною службою України, Програмою USAID «Конкурентоспроможна економіка України» та Житомирською обласною державною адміністрацією.

«Оприлюднення регуляторних відкритих даних є логічним втіленням принципу прозорості та врахування громадської думки у часи стрімкої цифровізації. Цей принцип полягає у забезпеченні відкритості для фізичних, юридичних осіб та їх об’єднань дій регуляторних органів на всіх етапах їх діяльності, обов’язковому розгляді регуляторами ініціатив, зауважень та пропозицій бізнесу, обов’язковість і своєчасність доведення прийнятих регуляторних актів до відома бізнес-спільноти, інформування громадськості про здійснення регуляторної діяльності. Прозора, загальнодоступна регуляторна політика має стати запорукою розвитку економіки», – підкреслила Голова Державної регуляторної служби України Ксенія Ляпіна.

П72898305_2443763002404671_4018708144753475584_nерша частина семінару у Житомирі була присвячена питанням цифровізації у реалізації регуляторної політики, ефективному регулюванню та регуляторним відкритим даним, а також впливу відкритих даних на місцевий бізнес-клімат. Друга – технічним питанням оприлюднення регуляторних відкритих даних розпорядниками.

Саме за підтримки USAID в Україні розроблено перші стандарти наборів відкритих даних регуляторних органів. Окрім того, ДРС разом із партнерами пропонує готові рішення для виконання вимог законодавства майже 10,000 розпорядників. Тут і методичні рекомендації щодо публікації регуляторних відкритих даних, і онлайн-сервіс формування наборів відкритих даних OpenDataПублікатор, завдяки яким регуляторні відкриті дані – одні з найбільш якісних на порталі data.gov.ua.

«Відкриті дані дають змогу відстежувати зміни в регулюванні бізнесу на місцевому рівні, оцінювати бізнес-середовище для започаткування і ведення  бізнесу. Також, в окремих випадках, використання відкритих даних дає змогу уникнути прийняття нових «шкідливих» регулювань. Ми прагнемо, щоб регуляторне навантаження на бізнес не збільшувалося і було виправданим! І цьому сприяє повсюдне використання відкритих даних», – підкреслив керівник напряму з покращення бізнесу-клімату Програми USAID КЕУ Любомир Чорній.

72774642_2443762892404682_6938995849712107520_n«Відкриті дані є зовсім нескладним інструментом підвищення ефективності регуляторної політики на місцевому рівні, зокрема за рахунок кращого залучення бізнесу і громадськості до підготовки рішень та оцінки їх результативності», – зазначив експерт з відкритих даних та регуляторної політики Програми USAID «Конкурентноспроможна економіка України», керівник проекту «Регуляторна мапа України» Олександр Пліва.

Він також розповів про проект «Регуляторна мапа України» завдяки якому використання регуляторних відкритих даних дозволить автоматизувати процеси моніторингу регуляторної діяльності органів місцевого самоврядування і з мінімальними витратами ресурсів встановити регуляторний нагляд, забезпечити взаємодію заінтересованих сторін та сприяти зменшенню адміністративного навантаження на бізнес, а також корупційних проявів. Тож вже скоро можна буде легко з’ясувати, наприклад, рівень зарегульованості бізнесу у тому чи іншому місті й те, як органи місцевого самоврядування виконують положення регуляторного законодавства і чи насправді дбають про те, аби підприємцям було простіше вести свою діяльність.

Нагадуємо, що на виконання вимог постанови КМУ від 21.10.2015 № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних», на сайті ДРС розміщені Рекомендації для формування та оприлюднення відкритих регуляторних даних. Їх можна знайти, натиснувши на жовтий банер «РЕГУЛЯТОРНІ ВІДКРИТІ ДАНІ» в правому нижньому куті головної сторінки відомства. Рекомендації дають регуляторним органам прості та зрозумілі інструкції щодо оприлюднення наборів на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних. Так, у розділі «Корисні ресурси» розпорядники інформації мають змогу знайти гіперпосилання на  Онлайн-сервіс для формування стандартизованих наборів даних від проекту «Регуляторна мапа України». Для зручності розпорядників додана детальна відеоінструкція формування набору з допомогою онлайн-сервісу і його завантаження на  Єдиний державний веб-портал відкритих даних. У разі, якщо питання виникають на етапі реєстрації або розміщення наборів відкритих даних безпосередньо на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних, спеціально для розпорядників інформації в розділі «ІНФОХАБ» Порталу розміщено методичні рекомендації та повна Інструкція розпорядника інформації Єдиного державного веб-порталу відкритих даних. З питаннями щодо здійснення регуляторної діяльності місцевими органами влади, формування та оприлюднення наборів відкритих регуляторних даних розпорядники можуть звертатися до Секторів ДРС у областях України.

 

Заходи відбулися за підтримки Державної регуляторної служби України, Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» та Житомирської обласної державної адміністрації, у партнерстві з Офісом ефективного регулювання та ГО «Легкий Бізнес» (EasyBusiness).

Натисніть для друку