На Чернігівщині відбулося засідання круглого столу щодо перевірок за участю УДСНС та ДРС
21 листопада в Управлінні ДСНС у Чернігівській області відбувся круглий стіл за участі фахівців Управління ДСНС у Чернігівській області, працівників Сектору Державної регуляторної служби у Чернігівській області та представників громадських об’єднань підприємців, під час якого розглянуті питання щодо застосування Постанов Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 року №715 та №716 стосовно оцінки ступенів ризику та визначення періодичності проведення планових заходів державного нагляду (контролю).
Завідувач Сектору Державної регуляторної служби у Чернігівській області Сергій Проценко розповів про якісне системне реформування сфери державного нагляду (контролю), що впроваджується в країні.
Сьогодні діє прогресивний закон у цій сфері, який містить багато запобіжників щодо можливих зловживань з боку контролюючих органів. Разом з тим, Державна регуляторна служба України, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання проведення перевірок органів державного нагляду (контролю)» від 24.05.2017 року № 361, що регламентує порядок здійснення заходів контролю над контролерами, здійснює цей контроль шляхом проведення планових та позапланових перевірок державних органів нагляду (контролю).
Державною регуляторною службою України розроблені Методика розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), та Методика розроблення уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю), які затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 342. Саме за цими методиками органи державного нагляду (контролю) мають до кінця 2018 року розробити критерії оцінки ступенів ризику, залежно від яких визначається періодичність проведення планових перевірок та уніфіковані акти перевірок, після чого вони будуть затверджені Кабінетом Міністрів України.
Без затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв ступенів ризику та уніфікованих форм актів перевірок, окремо для кожного ступеню ризику, державний орган нагляду (контролю) не має права проводити перевірки бізнесу.
Державна регуляторна служба України спільно з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України за підтримки Офісу ефективного регулювання запустила в текстовому режимі Інспекційний портал https://inspections.gov.ua, який запрацює вже з 1 січня 2019-го. На порталі буде сконцентрована вся інформація щодо перевірок бізнесу та будь-який суб’єкт господарювання зможе дізнатися, коли йому чекати на перевірку і який орган її здійснюватиме.
Крім того, є чітка позиція Державної регуляторної служби України щодо перевірок бізнесу, відповідно до якої:
- Перевірки мають забезпечити рівень безпеки для суспільства.
- Перевірки бізнесу можливі тільки після реформування діяльності державних органів нагляду (контролю) з урахуванням ризик-орієнтованих підходів та сучасної методології перевірок.
- Завданням контролюючих органів є не фіксування виявлених правопорушень, а запобігання їх виникненню, тобто має бути сервісна модель нагляду, спрямована на попередження і профілактику порушень.