На Дніпропетровщині проведуть опитування бізнесу та громадськості щоб виявити найчастіші порушення, які допускаються контролерами під час перевірок
З метою виявлення причин низького рівня залучення громадськості до розробки проектів регуляторних актів на етапі їх створення та розповсюдження інформації про можливості регуляторної політики, на Дніпропетровщині запроваджене анкетне опитування суб’єктів господарювання та неурядових організацій.
Норми Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” є важливим інструментом для бізнес-асоціацій та зацікавлених неурядових організацій, бо норми Закону забезпечують залучення їх до прийняття рішень органами державної влади та місцевого самоврядування на будь-якому етапі створення регуляторного акта.
Головним принципом державної регуляторної політики визначено прозорість та врахування громадської думки, що дозволяє громадськості та неурядовим організаціям використовувати норми Закону для контролю та перевірки дій органів державної влади та органів місцевого самоврядування в частині аргументації нових регулювань, чи перегляді існуючих регулювань, ще на етапі підготовки проектів рішень, впливати на предмет та процедури регулювання шляхом розробки альтернативних розрахунків вартості регулювання та внесення пропозицій щодо корегування положень регулювання.
Проте, за результатами проведеного аналізу кількості пропозицій та зауважень до проектів регуляторних актів, які знаходились на етапі розробки, вбачається низький рівень залучення зацікавлених суб’єктів до створення регуляторних актів спільно з регуляторними актами.
Більшість суб’єктів господарювання, як показує практика, використовують свої права, гарантовані Законом лише тоді, коли зазнають проблем від вже діючого регулювання. Тобто тоді, коли регуляторний акт вже прийнятий тим, чи іншим регуляторним органом, а скасування його можливо лише у судовому порядку.
Враховуючи вищезазначене, працівники Сектору ДРС у Дніпропетровській області розробили перелік питань, які дозволять виявити причини низької активності залучення суб’єктів господарювання до процесу створення регуляторних актів.
Анкетне опитування буде розповсюджено, як онлайн, так і під час проведення методичних заходів для бізнесу та громадськості.
Наразі, працівники Сектору працюють над розробкою анкети для суб’єктів господарювання в сфері державного нагляду (контролю). Запровадження такого опитування дозволить виявити найчастіші порушення, які допускаються контролерами під час перевірок, яких зловживань з боку контролюючих органів зазнають суб’єкти господарської діяльності, та які питання їм цікаво розглянути на спільних заходах методичного характеру.