Державна регуляторна служба України

Завжди на боці бізнесу!

Сторінка: https://www.drs.gov.ua/regionalni-novyny/hersonska-oblast/na-hersonshhyni-obgovoryly-stan-dotrymannya-organamy-mistsevogo-samovryaduvannya-vymog-zakonu-ukrayiny-pro-zasady-derzhavnoyi-regulyatornoyi-polityky-u-sferi-gospodarskoyi-diyalnosti/

На Херсонщині обговорили стан дотримання органами місцевого самоврядування вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»

24.09.2019

regulatory-banner23 вересня завідувач Сектору ДРС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі Елла Романенко взяла участь у селекторній нараді голови Херсонської облдержадміністрації з представниками структурних підрозділів ОДА, керівниками районів, ОТГ та міст обласного значення.

До порядку денного наради було включено питання щодо стану провадження органами місцевого самоврядування в області вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та інших нормативно-правових актів з питань державної регуляторної політики на місцях.

Елла Романенко зазначила, що в умовах децентралізації влади місцеві ради отримуватимуть все більше повноважень у сфері регулювання діяльності бізнесу, а також довела до відома учасників наради, що за 8 місяців поточного року до Державної регуляторної служби України надійшло 229 проектів регуляторних актів від майже 40% місцевих рад області.

Представниця ДРС подякувала місцевим радам та керівництву РДА Білозерського та Нижньосірогозького районів, які майже 100-відсотково дотрималися вимог законодавства з питань регуляторної політики під час ухвалення рішень про встановлення місцевих податків і зборів, і окремо відзначила Новотроїцький район, який тримає лідерство вже 5 років поспіль (2015-2019 рр.)

Натомість, від органів місцевого самоврядування Великоолександрівського, Верхньорогачицького, Високопільського районів не надійшло жодного проекту, а від Великолепетиського, Генічеського, Горностаївського, Каланчацього районів надійшло лише по одному проекту.

Елла Романенко навела статистику щодо стану дотримання органами місцевого самоврядування області Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (далі – Закон):

– так, більшістю регуляторних актів (86 %) встановлювалися ставки місцевих податків і зборів, 14 % – вирішували інші питання, зокрема, встановлювали правила благоустрою, розміщення зовнішньої реклами, порядок розрахунку пайової участі тощо;

– з 229 проектів, які надійшли до Державної регуляторної служби України у поточному році 12 % повернуто без розгляду за причини відсутності повного пакету документів або їх оформлення неналежним чином;

– 87% розглянутих проектів було повернуто з зауваженнями та пропозиціями, що стосувалися якості підготовки проектів та аналізу його регуляторного впливу, у тому числі впливу на малий бізнес, представники якого, як правило, здійснюють діяльність на території сільських та селищних рад;

– у поточному році 93% проектів регуляторних актів супроводжувалися АРВ та Тестом малого бізнесу, розробленими відповідно до ПКМУ № 308 про затвердження методики проведення АРВ;

– до 13% від загальної кількості проектів були відсутні пропозиції щодо їх удосконалення відповідно до принципів державної регуляторної політики. В основному ці проекти були доопрацьовані з радами у робочому порядку.

Представниця ДРС зазначила, що, завдяки співпраці з Центром підвищення кваліфікації ОДА, Херсонським центром розвитку місцевого самоврядування, Департаментом економіки ОДА та безпосередній роботі с посадовими особами місцевих рад протягом 2015-2019 років навчання з питань регуляторної політики пройшли посадові особи майже 80% місцевих рад області.

Як результат проведеної роботи кількість ОМС, що надсилають проекти регуляторних актів до Державної регуляторної служби відповідно до статті 34 Закону України «Про засади державної регуляторної політики» зросла з 2 місцевих рад у 2014 році до 54% від їх загальної кількості у 2018 році.

Елла Романенко торкнулася необхідності системного перегляду діючих на території області регулювань, що на разі не відповідають вимогам законодавства, є неефективними або взагалі прийняті з перевищенням повноважень. При цьому важливим чинником є те, що порушення процедури прийняття регуляторних актів, визначеної Законом, є підставою для оскарження таких рішень до суду і тягне за собою значні втрати місцевих бюджетів.

Вона також зазначила, що місцевими радами на неналежному рівні забезпечено такі важливі процедури, як планування регуляторної діяльності, відстеження її результативності та оприлюднення інформації, пов’язаної із здійсненням такої діяльності.

Адже, дотримання принципів передбачуваності, прозорості і врахування громадської думки полягає у обов’язковому плануванні регуляторної діяльності, що дозволяє бізнесу здійснювати планування власної діяльності та дає розуміння послідовності дій місцевої влади. Оприлюднення ж інформації про здійснення регуляторної діяльності відповідно до статті 12 Закону дає можливість безперешкодного зручного доступу до цієї інформації для всіх зацікавлених осіб.

Крім того, увагу присутніх на нараді Елла Романенко звернула на необхідність дотримання Закону України «Про публічну інформацію» в частині оприлюднення на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних наборів відкритих регуляторних даних, визначених постановою КМУ від 21.10.2015 № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» (рекомендації і сервіси для оприлюднення наборів відкритих регуляторних даних тут).

Результатом розгляду на селекторній нараді зазначеного питання є доручення голови Херсонської обласної державної адміністрації головам РДА та головам рад ОТГ (за згодою), в якому враховано пропозиції завідувача Сектору ДРС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Елли Романенко.

Натисніть для друку