На Івано-Франківщині обговорили шляхи поліпшення бізнес-клімату

02.12.2019

IMG_20191129_131049_HDR29 листопада відбулося розширене засідання виконавчого комітету обласної тристоронньої соціально-економічної ради (ОТСЕР) за участю членів Ради обласного об’єднання організацій роботодавців (ІФОООР), а також представників органів державного нагляду (контролю) Івано-Франківщини. Також у засіданні взяв участь завідувач Сектору Державної регуляторної служби в Івано-Франківській області Андрій Соболевський.

Учасники за круглим столом говорили про взаємну зацікавленість і відповідальність за економічний розвиток і сприятливе бізнес-середовище на Івано-Франківщині.

Роботодавці та їхні соціальні партнери однозначно виступають за недопущення порушень трудового законодавства, проти нелегального працевлаштування, за гарантовані державою права людини на життя і здоров’я, особисту безпеку, які є найвищою соціальною цінністю.

Разом з тим, учасники засідання вважають необхідним внести пропозиції до органів виконавчої та законодавчої влади щодо внесення змін до деяких нормативних актів, які регулюють діяльність контролюючих органів, і не сприяють сталому розвиткові економіки, сприятливому бізнес-середовищу.

Сторони соціального діалогу вважають недостатніми зусилля, спрямовані на усунення формальних перешкод соціально-економічного розвитку, зумовлених діями фіскальних та контролюючих органів. Багато в чому вони ґрунтуються на нормах діючого законодавства та підзаконних актів, а також із- за відсутності персональної відповідальності як посадових осіб державних органів, так і роботодавців, проявів упередженості, професійної недобросовісності деяких перевіряючих, надмірних штрафних санкцій, які подекуди доводять підприємства на грань банкрутства чи наносять пряму шкоду держбюджету. Підтримуючи загалом продуктивні заходи, наприклад, дії управління Держпраці, спрямовані на дотримання норм трудового законодавства при працевлаштуванні найманих працівників і боротьбу із тіньовими зарплатами, роботодавці висловлюють нерозуміння з приводу випадків невмотивованого застосування штрафних санкцій до суб’єктів господарювання, що дає підстави судам приймати рішення на користь підприємств.

Поступають численні нарікання роботодавців та представників трудових колективів щодо надмірних штрафних санкцій, застосовуваних управлінням Держпраці, а також пропозиції вживати засоби покарання не до підприємств, а персонально до керівників, які допускають порушення.

Управління ДСНС в області практикує подання позовних заяв до адміністративних судів із в більшості необґрунтованого, огульного застосування крайніх заходів реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень) навіть із наявності незначного числа порушень. До того ж, у випадках обґрунтованої відмови судів у відкритті проваджень управління настоює на застосуванні цих крайніх заходів, звертаючись із позовами до апеляційної інстанції.

Є потреба у налагодженні більш продуктивного взаєморозуміння роботодавців з Державною податковою службою.

Як зазначив під час обговорення завідувач Сектору Державної регуляторної служби в Івано-Франківській області Андрій Соболевський, органам державного нагляду (контролю) слід чітко дотримуватися вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а у разі випадків зловживань з боку перевіряючих, звертатися із скаргами до Державної регуляторної служби України. 

За результатами круглого столу прийнято рішення направити у відповідні центральні відомства, Верховну Раду України, народним депутатам України звернення виконкому ОТСЕР та ради ІФОООР з пропозиціями внести зміни у нормативні акти, які регулюють діяльність державних органів нагляду (контролю), зокрема ДСНС, Державної податкової служби щодо запровадження персональної відповідальності посадових осіб за застосування упереджених, недобросовісних рішень, які призводять до економічної шкоди підприємствам та держбюджету, застосування штрафних санкцій не до підприємств і організацій, а до їх керівників.