ДРС пропонує підприємцям м. Кропивницького долучитися до підготовки рішення міської ради щодо заборони торгівлі алкогольними напоями у нічний час
29 травня завідувач Сектору ДРС у Кіровоградській області Наталія Оніщенко взяла участь у засіданні круглого столу щодо прийняття рішення Міської ради м. Кропивницького про заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у період з 22.00 до 8.00 годин в межах міста.
Захід відбувся під головуванням заступника міського голови Кропивницького Олександра Грабенка, за участю представників підрозділу Національної поліції у м. Кропивницькому, керівників виконавчих органів міської ради, представників суб’єктів підприємництва, що здійснюють торгівлю алкогольними напоями у нічний час, у тому числі керівники супермаркетів «АТБ» та «Копілка», що мають найбільшу кількість цілодобових торгових точок, де реалізується алкогольна продукція.
«Круглий стіл» проведено з метою інформування підприємців про причини, що спонукали місцеву владу почати розробку рішення про заборону торгівлі алкогольною продукцією у нічний час, а також отримати інформацію від суб’єктів господарювання про їх витрати (втрати), які можуть виникнути в результаті такого владного регулювання.
Згідно з інформацією Головного управління державної фіскальної служби області за 2017 рік, у Кропивницькому було видано 661 ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Лише 27 об’єктів торгівлі у місті повідомили про роботу в нічний час,а, відповідно, зазначене рішення буде стосуватися саме цих суб’єктів господарювання.
Треба зазначити, що згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових» таке обмеження не стосується закладів ресторанного господарства.
За інформацією органів влади у 2017 році в місті показник захворюваності на алкоголізм становив 8,7 осіб на 10 тисяч населення, алкогольними психозами страждали 2 особи на 10 тисяч населення, зареєстровано 27 правопорушень та злочинів особами у стані алкогольного сп’яніння.
Олександр Грабенко повідомив, що міська рада Кропивницького вважає, що така заборона необхідна для попередження та зменшення вживання алкоголю серед населення, зменшення шкідливого впливу алкоголю на здоров’я містян, зменшення кількості злочинів, скоєних у стані алкогольного сп’яніння, та популяризації здорового способу життя серед кропивничан.
Підприємці в цілому погодилися на регулювання часу продажу алкогольних напоїв, але відкритим залишається питання щодо часу такого обмеження, розрахунку потребують також втрати суб’єктів господарювання та міського бюджету від можливого недоотримання надходжень акцізного податку, що сплачується у розмірі 5 % від реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Представник Державної регуляторної служби України у своєму виступі зупинилася на повноваженнях Служби, як уповноваженого органу з питань регуляторної політики, та закликала підприємців взяти участь у підготовці проекту рішення та аналізі його регуляторного впливу з метою розрахунку вигід та витрат усіх сторін регуляторного процесу та забезпечення балансу інтересів громади, суб’єктів господарювання та влади.
ДРС пропонує підприємцям активно залучитися до обговорення цього проекту міської ради, з яким можна буде ознайомитися на сайті міської ради м. Кропивницького у розділі «Регуляторна політика» / «Оприлюднення проект регуляторних актів» у першій декаді червня 2018 року.
Підрозділ, відповідальний за розробку проекту рішення, – Юридичне управління Міської ради м. Кропивницького.