Кіровоградщина – лідер серед областей України щодо співпраці органів місцевого самоврядування з ДРС з питань регуляторної політики
Сектором Державної регуляторної служби у Кіровоградській області проаналізовано стан дотримання органами місцевого самоврядування в Кіровоградській області вимог законодавства з питань державної регуляторної політики у 2019 році.
Протягом останніх трьох років Кіровоградська область займає перше місце по кількості направлених проектів регуляторних актів до уповноваженого органу для отримання пропозицій щодо їх удосконалення відповідно до принципів державної регуляторної політики.
У 2019 році ДРС опрацьовано 3431 проект регуляторних актів, поданий органами місцевого самоврядування в Україні, 447 з яких надійшли від органів місцевого самоврядування Кіровоградщини.
За результатами аналізу опрацьованих 447 проектів регуляторних актів:
- залишено без розгляду – 105 проектів регуляторних актів з причин подання відповідних документів у неповному обсязі та/або їх оформлення з порушенням вимог Закону, що складає 23,49 % від загальної кількості проектів, тоді як у 2018 році цей показник склав 2,1 %;
- надано пропозиції з обґрунтованими зауваженнями та висновками щодо удосконалення – 316 проектів регуляторних актів;
- відсутні пропозиції щодо удосконалення відповідно до принципів державної регуляторної політики до 21 проекту регуляторних актів (4,7%);
- 11 опрацьованих проектів (або 2,5 %) передбачали врегулювання питань за відсутності передбачених законами України відповідних повноважень.
Із загальної кількості опрацьованих проектів регуляторних актів пропонувалося врегулювати питання щодо:
- встановлення місцевих податків і зборів – 407 проектів регуляторних актів (91,1 %);
- у сфері реклами – 3 проекти (0,7 %);
- пайової участі у розвитку інфраструктури – 2 проекти (0,4 %);
- благоустрою населених пунктів – 7 проектів (1,6 %);
- оренди майна комунальної власності – 2 проекти (0,4%);
- інші – 24 проекти (з яких 7 – у сфері обмеження алкоголю, 7 – управління комунальним майном, по 3 – у сферах земельних відносин та торгівлі)
Усі проекти регуляторних актів, розроблені органами місцевого самоврядування області, потребували проведення М-тесту.
Натомість, М-тест було здійснено до 382 проектів. Тобто, рівень дотримання вимог Методики в частині застосування органами місцевого самоврядування М-тесту склав у 2019 році 85,5 %. Але у відношенні до попередніх років цей показник постійно покращується (2017 – 63 %, 2018 – 75 %), що говорить про підвищення рівня знань працівників органів місцевого самоврядування з питань регуляторної політики та покращення якості підготовки рішень.
Протягом останніх трьох років лідерами в області є органи місцевого самоврядування Бобринецького, Добровеличківського, Олександрійського та Компаніївського районів.
По відношенню до 2018 року значно покращили показники Голованівський та Маловисківський райони, незначне погіршення відбулося у Кропивницькому та Новоукраїнському районах.
Найгірший результат дотримання вимог законодавства щодо подання Державній регуляторній службі України для отримання пропозицій проектів регуляторних актів у 2019 році показали органи місцевого самоврядування Благовіщенського, Гайворонівського, Знам’янського, Олександрівського та Петрівського районів, а також міст обласного значення Олександрії та Світловодська.
Проведений аналіз дозволив визначити основні тенденції у регуляторній діяльності органів місцевого самоврядування області у 2019 році:
- покращилася якість підготовки проектів регуляторних актів органів місцевого самоврядування, а також аналізів їх регуляторного впливу у порівнянні з попереднім роком;
- з 75% до 85% збільшилася кількість проектів регуляторних актів, до яких підготовлено М-тест;
- збільшилася кількість органів місцевого самоврядування, що виконують вимоги статті 34 ЗУ «Про основні засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» в частині направлення проектів регуляторних актів до уповноваженого органу для надання зауважень та пропозицій.
Разом з тим, головним недоліком в роботі стало недотримання органами місцевого самоврядування вимог статті 34 ЗУ «Про основні засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» в частині візування та підпису проектів регуляторних актів, що подаються до ДРС для отримання пропозицій щодо їх удосконалення відповідно до принципів державної регуляторної політики, формування повного комплекту документів (з 447 розглянутих проектів регуляторних актів 105 проектів залишено без розгляду).
З повною інформацією про регуляторну активність органів місцевого самоврядування у 2019 році та інформацію про стан дотримання органами місцевого самоврядування принципів регуляторної політики і процедурних вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» можна ознайомитися на сайті Державної регуляторної служби України.