Про економічні перетворення на Рівненщині говорили під час засідання територіальної тристоронньої соціально-економічної ради області
Днями у приміщенні Рівненської обласної адміністрації відбулося засідання Територіальної тристоронньої соціально-економічної ради Рівненської області, в якому взяв участь завідувач Сектору ДРС у Рівненській області Віталій Самсон.
Учасники тристоронньої соціально-економічної ради представили основні положення Територіальної угоди між Рівненською обласною адміністрацією, обласною радою, об’єднанням організацій роботодавців області та Федерацією профспілок області на 2018-2020 роки.
Основною метою цієї Угоди Сторони передбачали підвищення якості життя краян, гарантій зайнятості населення, динамічне зростання заробітної плати, забезпечення безпечних умов праці на підставі модернізації економіки та забезпечення подальшого її сталого функціювання.
Основним змістом Територіальної угоди є 9 розділів, які регламентують тристоронні відносини у сфері економічних і виробничих відносин, оплати праці та трудових відносин, охорони праці, зайнятості, забезпечення соціальних гарантій тощо. Є в територіальній угоді і зобов’язання щодо повернення боргів із заробітної плати, створення привабливого інвестиційного клімату для подальшого розвитку виробництва та підприємництва, вирішення питань із зайнятістю населення, зобов’язання по молодіжній політиці, гендерній рівності, зобов’язання у сфері забезпечення соціальних гарантій, у сфері задоволення соціально-культурних та духовних потреб населення області та інші.
Найважливіші очікувані результати в прийнятті територіальної угоди Сторони-підписанти вбачали в досягненні узгоджених цілей, для реалізації головного завдання – соціально-економічного захисту законних прав та інтересів людей праці в області.
Одне із питань засідання – підведення підсумків по виконанню взятих зобов’язань в Угоді кожною Стороною за 2017 рік.
В області здійснює господарську діяльність 4,7 тисячі підприємств (зокрема, 4,4 тисячі або 93,9 відсотка загальної кількості – малих), а також 33,2 тисячі фізичних осіб –підприємців.
На малих підприємствах області працює понад 29,5 тисячі осіб (35,1 відсотка загальної кількості працівників усіх підприємств регіону).
Малі підприємства забезпечують 28,6 відсотка виробленої підприємствами області продукції (товарів, робіт, послуг), середні – 58,8 відсотка.
За 2017 рік до зведеного бюджету області від діяльності суб’єктів малого підприємництва надійшло 3 273,3 млн. гривень, що на 20,8 відс. більше ніж у 2016 році.
Надходження від малого бізнесу до місцевих бюджетів склали 2 383,0 млн. гривень, що на 25,5 відс. більше ніж у 2016 році.
На Рівненщині налічується 285 середніх підприємств. На них працює 47,9 тисячі осіб (57 відсотків усіх зайнятих на підприємствах).
Також в регіоні здійснюють господарську діяльність понад 20 підприємств– великих платників податків. Платниками єдиного соціального внеску є роботодавці; підприємці; особи, які займаються незалежною професійною діяльністю.
Для всіх платників ЄСВ, крім інвалідів, установлено єдину ставку в розмірі 22% від нарахованого доходу. Щомісячна сума ЄСВ не повинна бути меншою від мінімального страхового внеску, тобто 22 % від мінімальної заробітної плати.
На 2018 рік мінімальна заробітна плата установлена в розмірі 3 723 грн., тобто мінімальний страховий внесок повинен становити 819, 06 грн. ( 3 723, 0 х 22%).
У 2018 році для підприємців на спрощеній системі оподаткування незалежно від групи, підприємців на загальній системі оподаткування, осіб, які займаються незалежною професійною діяльністю установлено однакову суму єдиного соціального внеску – 819,06 грн.
ФОП, які обрали спрощену або загальну систему оподаткування, члени фермерського господарства звільняються від сплати ЄСВ за себе, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону про пенсійне страхування, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
У 2017 році у сфері економічних і виробничих відносин роботодавці досягли певних позитивних результатів.
Результатом наполегливої організаторської праці роботодавців області у 2017 році порівняно з відповідним періодом 2016 року індекс промислової продукції зріс на 7%. За цей період у добувній промисловості виробництво зросло в 1,5 рази. Випуск продукції у переробній промисловості зріс на 9,4%.
Підприємствами харчової промисловості вироблено продукції на 13,1% більше, ніж за відповідний період 2016 року.
На 12,3% зріс випуск продукції легкої промисловості.
У металургійному виробництві та виробництві металевих виробів індекс промислової продукції зріс на 3,3%.
Зросли всі показники виробництва продукції будіндустрії та обсяги будівельно-монтажних робіт у будівництві.
Підприємствами транспорту у 2017 році у порівнянні з відповідним періодом 2016 року на 36,8% перевезено більше вантажів, на 17, 2% перевезено більше пасажирів.
Зростання виробництва продукції та послуг дали можливість роботодавцям за звітний період на 39,8% збільшити розмір заробітної плати. Це стимулювало на 21% купівельну спроможність населення та збільшення грошового насичення ринку внутрішньої роздрібної торгівлі області. Середня номінальна заробітна плата працівника майже у 2 рази (7760грн.) перевищила мінімальну заробітну плату (З2ООгрн.).
За результатами засідання Територіальної тристоронньої соціально-економічної ради Рівненської області вирішили затвердити план роботи Територіальної тристоронньої соціально-економічної ради на 2018 рік, проводити узгоджені дієві заходи щодо запобігання банкрутству підприємств, скороченню робочих місць. Продовжити у 2018 році співпрацю щодо поступового підвищення рівня заробітної плати працівників та збільшення її частки у собівартості продукції.