Інформація щодо здійснення органами виконавчої влади відстеження результативності дії регуляторних актів у 2012 році
Протягом 2012 року органами виконавчої влади продовжувалась робота з підвищення рівня виконуваності вимоги Закону щодо обов’язковості відстеження результативності дії регуляторних актів.
З метою створення відповідного організаційного підґрунтя 36 центральними та місцевими органами виконавчої влади всіх регіонів України було здійснено формування та оприлюднення на офіційних веб-сайтах план-графіків з відстеження результативності дії регуляторних актів на 2012 рік.
До позитивних наслідків проведення цієї роботи слід віднести зменшення у 2012 році на рівні центральних органів виконавчої влади кількості регуляторних органів, якими у попередні роки ігнорувались вимоги Закону щодо обов’язковості здійснення відстеження результативності дії регуляторних актів.
Якщо у 2011 році відповідні вимоги Закону не виконувались 9-ма центральними органами виконавчої влади (Мінагрополітики, Міненерговуглепром, МОНом, Мінприроди, МВС, Держземагентством, Держлісагентством, Держрибагентством, ДКА), то у 2012 році кількість таких порушників скоротилась до 4-х (Мінагрополітики, Мінприроди, Міненерговугілля, МНС).
При цьому, МОН, МВС, ДКА, Держземагентство не лише затвердили план-графіки з відстеження результативності дії регуляторних актів на 2012 рік, а й забезпечили їх виконання.
Практичними наслідками роботи по формуванню та систематичному оновленню план-графіків з відстеження результативності дії регуляторних актів стало підвищення кількісних показників рівня виконуваності вимог Закону.
За підсумками 2012 року (у порівнянні з 2011 роком) на 15 відс. збільшилась кількість регуляторних актів, щодо яких як центральними, так і місцевими органами виконавчої влади, провадились заходи з відстеження.
При цьому, на рівні центральних органів виконавчої влади відповідний показник є вищим і становить 22 відс.
Загалом у 2012 р. органами виконавчої влади центрального та місцевого рівня здійснено відстеження результативності дії щодо 808-ми регуляторних актів.
З них:
– центральними органами виконавчої влади здійснено заходи та надано звіти стосовно відстеження результативності дії 674-х регуляторних актів (у 2011 році відповідне відстеження було проведено стосовно 549-ти актів);
– місцевими органами виконавчої влади здійснено заходи та надано звіти стосовно відстеження результативності дії 134 регуляторних актів (у 2011 році – стосовно 169-ти актів).
Слід відзначити, що здійснення органами виконавчої влади роботи з відстеження результативності дії регуляторних актів у 2012 році набуло ознак системності проведення цієї роботи.
Якщо у 2011 році переважна більшість поданих до уповноваженого органу звітів про відстеження становила 51 відс. від загальної кількості, кількість звітів про повторні і періодичні – відповідно 28 відс. та 21 відс., то у 2012 році питома вага проведених регуляторними органами базових відстежень і поданих звітів становила 40 відс., а повторних і періодичних – 36 відс. та 25 відс. відповідно.
Результати проведеного аналізу виконання у 2012 році органами виконавчої влади вимог Закону щодо відстеження результативності регуляторних актів виявили незначне підвищення рівня ефективності проведення органами виконавчої влади заходів з відстеження результативності дії регуляторних актів.
Так, якщо у попередні роки лише 3 відс. регуляторних актів, щодо яких провадилось відстеження, визнавались такими, що потребують скасування або внесення змін, то за підсумками 2012 року цей показник виріс більше ніж у два рази і становив майже 7 відс. (більше 50-ти регуляторних актів були визнані розробниками такими, що потребують скасування або внесення змін).
При цьому, якщо у попередні роки скасування або внесення змін до регуляторних актів за результатами відстеження результативності їх дії здійснювалось виключно на регіональному рівні, то у 2012 році відповідна практика спостерігалась і на рівні центральних органів виконавчої влади.
Зокрема, протягом 2012 року за результатами відстеження результативності дії регуляторних актів рішення про необхідність їх скасування або внесення змін до них приймались 10-ма центральними органами виконавчої влади (Мінрегіоном, Мінфіном, МОНом, Мінкультури, МОЗом, Держфінінспекцією, Держатомрегулювання, НКЦПФР, Держмитслужбою, ДПС).
На жаль, через наявність у 2012 році законодавчо неврегульованих організаційних питань діяльності уповноваженого органу на місцевому рівні (відсутність територіальних органів) слід відзначити досить малу кількість звітів, що надійшли для аналізу до уповноваженого органу від місцевих органів виконавчої влади – 169 звітів, що становить лише 5,9 відс. від загальної кількості підготовлених звітів.
В то же час, за інформацією Ради міністрів АР Крим, облдержадміністрацій, Київської і Севастопольської міськдержадміністрацій, інших місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування протягом 2012 року було здійснено відстеження результативності дії та підготовлено звіти про його результати стосовно більш як 2300 регуляторних актів.