Рішення від 12 травня 2014 року № 30 Про необхідність усунення Міністерством економічного розвитку і торгівлі України порушень принципів державної регуляторної політики згідно з вимогами Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»

14.05.2014
На підставі звернення суб’єкта господарювання та керуючись вимогами Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», Державною службою України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва прийнято Рішення № 30 від 12.05.2014 «Про необхідність усунення Міністерством економічного розвитку і торгівлі України порушень принципів державної регуляторної політики згідно з вимогами Закону України від 11.09.2003 № 1160-IV «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», яким запропоновано Міністерству економічного розвитку і торгівлі України внести зміни до наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 29.03.2005 № 71 «Про затвердження Правил уповноваження та атестації у державній метрологічній системі» з метою запровадження нової процедури уповноваження та атестації у метрологічній системі, яка базуватиметься, зокрема, на таких основних аспектах, як: – закріплення функцій щодо формування позиції та прийняття остаточного рішення щодо допущення суб`єктів господарювання до здійснення метрологічної діяльності виключно за Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, передбачити відповідальний підхід за об`єктивністю прийнятих рішень; – визначити для суб`єктів господарювання прозорі та однозначні вимоги для проходження передбаченої Порядком процедури. 

ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМНИЦТВА

РІШЕННЯ

від 12 травня 2014 року № 30

Про необхідність усунення Міністерством економічного розвитку і торгівлі України порушень принципів державної регуляторної політики згідно з вимогами Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»

 

Відповідно до статті 30 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (далі – Закон) та на підставі звернення суб’єкта господарювання Державна служба України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва, здійснила експертизу наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 29.03.2005 № 71, яким затверджені Правила уповноваження та атестації у державній метрологічній системі (далі – Правила), зареєстрованого Міністерством юстиції України 13.04.2005 за № 392/10672, та встановила наступне.

Виходячи з Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого Указом Президента України від 31.05.2011  № 634/2011, Мінекономрозвитку є правонаступником Державної служби технічного регулювання України в частині формування та реалізації державної політики у сфері технічного регулювання (стандартизації, метрології, сертифікації, оцінки (підтвердження) відповідності, управління якістю).

У зв`язку з цим, контроль за організацією та порядком здійснення уповноваження і атестації у державній метрологічній системі на проведення метрологічних робіт (далі – уповноваження /атестація/) та оформлення їх результатів забезпечує Мінекономрозвитку.

Водночас пунктом 1.2. розділу 1 Правил визначено, що уповноваження (атестація) проводиться з метою визначення і офіційного підтвердження готовності заявників до проведення метрологічних робіт, передбачених Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

У таблицях 1 та 2 пункту 3.1, 3.2. розділу 3 Порядку визначені органи з уповноваження (атестації) та їх функції.

Так відповідно до пункту 3.3. розділу 3 Порядку за дорученням Мінекономрозвитку окремі етапи робіт з уповноваження за пунктами 1 – 4 табл. 1 та атестації за пунктом 1 табл. 2 згідно з цими Правилами виконують метрологічні центри.

У пункті 3.5. розділу 3 Порядку визначені такі метрологічні центри, як ДП «Укрметртестстандарт» і ДП «НДІ Система».

Пункт 5.10. розділу 5 Порядку наділяє ДП «Укрметртестстандарт» і метрологічні центри, які за дорученням Мінекономрозвитку виконують окремі етапи робіт з уповноваження (атестації) функціями, які фактично формують позицію Мінекономрозвитку щодо допущення заявників до виконання ними метрологічних робіт, оскільки зазначені метрологічні центри подають до Мінекономрозвитку проекти галузі уповноваження (атестації), експертні висновки, розроблені ними проекти програми перевірки заявників та пропозиції щодо складу комісій.

Вищезазначене також підтверджується інформацією, викладеною у зверненні ТОВ «Електронні інновації». У зверненні Товариства зазначено, що ДП «Укрметртестстанадарт» надіслало лист з експертним висновком, в якому викладено, що на підставі результатів експертизи документів, наданих ТОВ «Електронні інновації», за виявлених порушень критеріїв технічної компетенції ДП «Укрметртестстандарт» не має підстав рекомендувати органу з уповноваження – Мінекономрозвитку продовжити процедуру уповноваження.

В той же час, слід звернути увагу на те, що метрологічні центри, в даному випадку, ДП «Укрметртестстандарт» також проводять метрологічні роботи відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

Отже, на сьогоднішній день Порядком запроваджено механізм, в якому один суб`єкт господарювання впливає на можливість здійснення іншим суб`єктом господарювання підприємницької діяльності, зокрема, виконувати метрологічні роботи.

Таким чином, наділення метрологічних центрів і інших державних підприємств, які належать до сфери управління Мінекономрозвитку, фактично дозвільними повноваженнями, за позицією Держпідприємництва України є грубим порушенням Господарського кодексу України (далі – Кодекс).

Зокрема, статтею 12 Кодексу визначено, що органам державної влади та органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам забороняється приймати акти та вчиняти дії, які усувають конкуренцію або необґрунтовано сприяють окремим конкурентам у підприємницькій діяльності, чи запроваджують обмеження на ринку, не передбачене законодавством. Законом можуть бути встановлені винятки з цього правила з метою забезпечення національної безпеки, оборони чи інших загальносуспільних інтересів.

Відповідно до статті 31 Кодексу дискримінацією суб’єктів господарювання органами влади у цьому Кодексі визнається, зокрема:

– заборона створення нових підприємств чи інших організаційних форм господарювання в будь-якій сфері господарської діяльності, а також встановлення обмежень на здійснення окремих видів господарської діяльності або виробництво певних видів товарів з метою обмеження конкуренції;

– встановлення заборон чи обмежень стосовно окремих суб’єктів господарювання або груп підприємців.

Дискримінація суб’єктів господарювання не допускається.

Отже, затверджений у Порядку механізм уповноваження (атестації) у метрологічній системі потребує суттєвого перегляду з метою уникнення порушення вимог статті 5 Закону, відповідно до якої однією зі складових забезпечення здійснення державної регуляторної політики є недопущення прийняття регуляторних актів, які є непослідовними або не узгоджуються чи дублюють діючі регуляторні акти.

Крім того, виходячи з інформації, викладеній зверненні, а також результатів експертизи, суттєвого корегування потребують положення Порядку, які визначають критерії за якими здійснюється уповноваження (атестація) та вимоги, які висуваються до заявника і які перевіряються відповідними державними підприємствами, на предмет їх однозначності та прозорості, що, в свою чергу, також є порушенням такого обов’язкового принципу державної регуляторної політики, передбаченого статтею 4 Закону, як збалансованість – забезпечення у регуляторній діяльності балансу інтересів суб’єктів господарювання, громадян та держави.

Керуючись частиною третьою статті 27 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», Державна служба України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва

вирішила:

запропонувати Міністерству економічного розвитку і торгівлі України внести зміни до наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 29.03.2005 № 71 «Про затвердження Правил уповноваження та атестації у державній метрологічній системі» з метою запровадження нової процедури уповноваження та атестації у метрологічній системі, яка базуватиметься, зокрема, на таких основних аспектах, як:

– закріплення функцій щодо формування позиції та прийняття остаточного рішення щодо допущення суб`єктів господарювання до здійснення метрологічної діяльності виключно за Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, передбачити відповідальний підхід за об`єктивністю прийнятих рішень;

– визначити для суб`єктів господарювання прозорі та однозначні вимоги для проходження передбаченої Порядком процедури.

 

Рішення Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва щодо усунення порушень принципів державної регуляторної політики підлягає виконанню у порядку, визначеному статтею 28 Закону, у двомісячний строк з дня прийняття такого рішення.

Виконання цього рішення передбачає підготовку проекту акта про внесення змін до наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 29.03.2005 № 71 «Про затвердження Правил уповноваження та атестації у державній метрологічній системі» та подання у встановленому Законом порядку на погодження до уповноваженого органу не пізніш як за п`ять робочих днів до закінчення строку його виконання.

У разі невиконання рішення уповноваженого органу про необхідність усунення порушень принципів державної регуляторної політики або не оскарження цього рішення органом виконавчої влади протягом встановленого в Законі строку, дія регуляторного акта, щодо якого було прийнято відповідне рішення, зупиняється наступного дня з дня закінчення строку виконання такого рішення.

Подання скарги щодо рішення уповноваженого органу не зупиняє дії цього рішення.

 

 

Голова Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва                                                                          

   

  

                          М. Ю. Бродський